Медия без
политическа реклама

Какво да се прави

5 мерки срещу галопиращата инфлация

23 Септ. 2021
Този виртуален плакат се разпространява по официалните страници на ГЕРБ в социалните мрежи. Партийците цитират шефа си, като да е казал някакво реално число.
Този виртуален плакат се разпространява по официалните страници на ГЕРБ в социалните мрежи. Партийците цитират шефа си, като да е казал някакво реално число.

Има някаква теория, че в момента никой не иска реално да управлява заради настъпващите кризи - здравна и финансово-икономическа. 
Затова и правели глупости политиците - защото който и да дойде на власт, ще се сгромоляса в тежки за страната времена и ще обере всичката негативна енергия на Суверена. Както се случи например с Жан Виденов, който в Предкостовата епоха беше премиер в най-тежката за България криза от демократичната ни история. 
И досега Виденов има статут на конник от зомби-апокалипсиса - защото всеки, който е живял тогава (1996-1997), помни гладните бунтове, гърмежите на банките и парите, които инфлацията ядеше по-бързо, отколкото Кронос поглъща децата си. 
И сега нашите политици са се уплашили от това, че инфлацията е неудържима. Затова се дърпат от властта панически и хем се борят за доверието на избирателите, хем се надяват тежката корона да се падне на нечия чужда политическа тиква, която да обере лошата историческа карма. Защото (според популярната теория, която излагаме) каквото и да се направи, то няма да е достатъчно, системите ще се срутят, институциите ще колабират и гладната зима ще е по-гладна от обикновено. 
Това е теория, но много хора си я говорят вече като нещо неминуемо, та не е излишно да се въоръжим, както с политически, така и с граждански мерки против инфлацията, че да помогнем на политическата ни класа да се окопити и отново да се ангажира със спасението ни.
Но за да бъдат мерките ни ефективни и успешни, трябва да атакуваме инфлацията във всички сфери, не само във финансите!
И така, драги Суверене и ти, драга Политическа класо - как да спрем галопиращата инфлация всички заедно? 
***
1. Бойко Борисов да не говори с числа. Борисов е голям чаровник и винаги говори истината или нещо много близо до истината, освен когато има някакви моментни съображения да излъже в своя полза. Но с числата положението е чиста инфлация - независимо дали е тръгнал да казва истината или пак нещо хитрува, Борисов мята милиони и милиарди като бонбонки. Особено му се лепи на устата някакъв фантастичен 1/2 млрд. "Половин милиард" км магистрали бил построил, "половин милиард" похарчила диктатурата на Радев за извънредни избори. Това са все реални цитати и за жалост в самата партия ГЕРБ никак не ги подлагат на съмнение, а цитират шефа, както се цитира Евангелието - фантасмагорията, че "половин милиард са похарчени за избори" беше мултиплицирана в десетки пропагандни материали на ГЕРБ. Ако така оставим инфлацията на числата да препуска, догодина наистина ще похарчим милиарди за избори и Бойко Борисов пак ще се окаже прав, когато конфабулира дори. 
2. Да задоволим най-големите елементарни нужди! Хамид Хамид от ДПС тия дни високо заяви, че г-н Пеевски и другите санкционирани по недопустимия Акт Магнитски "не могат да посрещат елементарни свои нужди". Репресията ражда съпротива и ако г-н Пеевски не може да си задоволи нуждите, ще започне да инвестира в сивата икономика и ще даде тласък на инфлацията. Ами ако в отчаянието си прасне някоя банка? Не дай, Боже! Инфлацията ще се затъркаля като камъка на Сизиф. ДПС явно не могат да се погрижат за приятелите си, нека всички помогнем като състрадателни и отговорни граждани! 
3. Да спрем инфлацията на думите. Ако всички дръндорят по-малко, думите няма да са така изтъркани и празни от съдържание. Примерно за разни модерни думи като морал и почтеност - много по-важно да постъпваш морално, отколкото да го декларираш. Но това важи и за народа, който толкова оргиастично се е отдал на словесно блудство по социалните мрежи, че словото доби съвсем нищожна стойност по курса на деня. Важи и за YouTube инфлуенсърите - всички до един са кречетала с капацитет на картечница. Думкат халосни патрони и празни приказки като пиратки на Нова година. 
4. Да работим по-малко и неамбициозно. Великият мислител Венедикт Ерофеев казваше, че нещата трябва да се правят бавно и неправилно, за да не се възгордява човек, а да бъде смутен и тъжен. Служебният вицепремиер Пеканов, млад, красив и успешен прагматик, обясни, че инфлацията била страничен ефект от икономическия растеж. Щом е така, нека растем икономически по-бавно и смирено, за да не стимулираме тия негативни колатерални ефекти. По-полека, забави, както е казал поетът. 
5. Да спрем инфлацията на семейните ценности. В тоя меркантилен свят хората съвсем се увълчиха. Човек за човека е Магнитски. Захвърлят си любовниците с деца в скъпоструващи затвори по Барселона и Дубай, майки се отказват от синовете си заради Магнитски, други пък си прехвърлят фирмите на клошари и незнайни кипърци, вместо на някой близък от семейството... Привидно няма връзка между благоверието и инфлацията, но като направим разбивка - за тия видове разходи се пълнят и празнят грешни чекмеджета, удрят се бизнеси, източва се данъчната система... Така и реалната парична инфлация избухва като свада между интимни партньори - и нищо не може да я спре, освен въздържанието и придържането към семейните ценности.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата