Месечната инфлация за август е само 0.1%, а потребителските цени са се увеличи с 2.1% за година, обяви Националният статистически институт. Следим данните за инфлацията с особено внимание, защото именно ценовата стабилност е от ключова важност за влизането на България в еврозоната
През август отчетливо "игриви" са били най-вече цените на храните - нещо, което не е изненада за никого. През миналия месец например зелето е поскъпнало с над 22%, листните зеленчуци - с 16%, цитрусите - с 8 на сто. Но пък дините и пъпешите са поевтинели с 18%, морковите и картофите - с 4%, и т.н.
Като цяло напоследък България е със сравнително ниска и свиваща се инфлация. През август 2023 г. годишната инфлация бе 7.7%, а през август 2024 вече е само 2.1 на сто.
Инфлацията, измерена чрез индекс на потребителските цени - годишна и по месеци
Дали обаче това е достатъчно за доближаване на страната ни до заветната цел? Още е рано да се каже, защото трябва да излезе информацията от Евростат за това какво се случва с цените и в другите от еврозоната. За да отговори на критерия, България трябва да е близо до трите държави с най-ниска инфлация.
Наскоро бившият финансов министър Асен Василев коментира, че без съмнение целта е изпълнима и в идните месеци София ще може да поиска конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ, които да потвърдят, че България вече е готова за приемане на еврото.
Други анализатори обаче опонират, че няма да се вместим в инфлационната "рамка", а освен това политическата нестабилност и корупцията могат да се окажат допълнителни аргументи за европейските партньори за отлагане на членството.