Медия без
политическа реклама

МЗ иска санкции за фирми, които саботират е-направленията

Доставчиците на софтуер се обучават от 2 г., но въпреки това "неразбрали" не липсват, казва проф. Сербезова

03 Юни 2022
До 6 юни министър Сербезова очаква отговори от разработилите медицинския софтуер защо още има редица грешки при издаването на е-направления.
Булфото
До 6 юни министър Сербезова очаква отговори от разработилите медицинския софтуер защо още има редица грешки при издаването на е-направления.

Недопустимо е заради една фирма граждани да не могат да получат електронни направления. Подобна безотговорност трябва да бъде санкционирана. Това се казва в позиция на министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова относно въвеждането на е-направление. 

Електронни направления първоначално започнаха да се издават само за изследвания, свързани с ковид. От началото на април възможностите бяха разширени и личните лекари и специалистите имаха възможност да издават е-направления за всички медико-диагностични дейности. От 1 юни пък те следва да заместят изцяло хартиените еквиваленти, използвани до този момент, с което следваше да завърши напълно дигитализацията в извънболничната помощ.

По традиция обаче това не се случи гладко - вчера и днес граждани масово се оплакваха, че все още не получават направления по електронен път - в някои лаборатории 20-30% от пациентите бяха връщани, тъй като са представяли хартиени направления. Лични лекари пък коментираха, че е-здравеопазването всъщност е доникъде, тъй като бюрокрацията си остава все в същия обем.

"От 1 юни, вече трети ден, е в ход издаването на електронните направления. Трети ден български граждани не могат да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания. Недопустимо е заради една фирма, доставчик на софтуер, която е неглижирала процеса по въвеждането на този вид електронна здравна услуга, потърпевши да са граждани и лекари", казва проф. Сербезова.

По думите й две години доставчиците на софтуер са обучавани, за да са готови на 1 юни 2022 г. със стартирането модулите за електронно направление, но въпреки това "неразбрали" не липсват. "Може би защото очакванията им са били Министерството на здравеопазването да отложи старта на е-направление, което се е случвало нееднократно през годините - особено по отношение на електронното здравеопазване", предполага тя. 

"За мен като министър на здравеопазването фактът, че законодателят не е предвидил никакъв механизъм за санкции спрямо тези, които саботират процеса на електронизация, е неприемлив. Не може за толкова ключов елемент в нашата здравна система, какъвто са направленията за прегледи или изследвания, да се разчита единствено на добрата воля на частни субекти", казва министърът. Затова заявява, че ще намери законови механизми, които да санкционират подобна безотговорност. "Ще подкрепя всички съсловни организации и граждани, които ще потърсят правата си по съдебен път заради ограничения им през последните два дни достъп до здравеопазване - по причина "неразбрали" частни субекти", казва тя. И посочва, че очаква най-късно до 6 юни отговори за създалата се ситуация от разработилите медицинския софтуер, който и към момента дава редица грешки при издаването на електронни направления. На останалите, които са подходили отговорно, благодари.

От "Информационно обслужване" са коментирали пред Би Ти Ви, че проблемът е заради един от доставчиците на софтуер, който не го е актуализирал. До вчера са били издадени 40 000 е-направления, отчитат оттам. За сравнение, от пускането в експлоатация на "е-направление" на 8 декември 2020 г. до сега, средно на ден са се издавали по около 1000 електронни документа.

"Част от софтуерните разработчици, които предлагат медицински софтуер, все още не са интегрирали продуктите си към НЗИС или не са актуализирани софтуерите при техните клиенти, което създава трудности при реализацията на електронни документи в системата. От друга страна, част от общопрактикуващите лекари и специалистите от извънболнична медицинска помощ не са преминали обучение от техните софтуерни доставчици за работа с електронни направления и се налага да се обучават в движение, което забавя тяхната работа. „Информационно обслужване“ АД е предоставило цялата необходима информация за провеждане на навременни обучения и адаптиране на клиентските софтуери преди няколко месеца", обясниха оттам.

"Проблемът е в обмена на информация между Здравната каса, "Информационно обслужване" и доставчиците на софтуер. От вчера работим по-спокойно. Системата винаги е била неподготвена. Големият софтуерен проблем е в лаборатории, поликлиники и медицински центрове. Коренът на проблема е по оста Здравна каса - "Информационно обслужване", заяви пред БНТ д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна.

 

ЗАСЕЧКИ

"Системата проработи трудно или въобще не проработи, не беше тествана, имаше много грешки, като цяло бяхме блокирани", коментира вчера д-р Христов пред БНР. По думите му се е стигнало и до куриозни скучаи - "колегите на една от програмите изпращаха всичките си пациенти на гинеколог, независимо какво точно ги боли. Боли те простатата - на гинеколог, кракът ти е счупен - на гинеколог", посочи той. За въпросния случай разказа БНТ - за мъж, получил електронно направление за хирург, но системата отчела, че е изпратен на гинеколог.

Според д-р Христов за няколко дни нещата около е-направленията ще се наместят, но проблемът е, че нито една от целите на електронното здравеопазване не е постигната: "Ние с нищо не сме облекчени, пациентите с нищо не са облекчени. Бюрокрацията си е точно същата. Ние пишем и печатаме точно същото, както преди, с това допълнение, че го и обработваме електронно", коментира той. Той разказа, че за средно 50 консултации на ден е пресметнал, че му трябва по още минута допълнително време за електронна обработка, което ще доведе до 50 минути по-малко за работа с пациентите. "Хартията си остава. Печатаме амбулаторни листи, печатаме направления, макар и в малко по-друг вид, съхраняваме хартията в папки, в кашони. Вече две мазета имам пълни не с компоти и с туршия, а с кашони с досиета", оплака се той.

"Съсловието е възрастно, болно, изтормозено, изтощено от 22 г. подобни простотии", подчерта още лекарят. По думите му много от по-възрастните му колеги намират момента за много подходящ да приключат работата си със Здравната каса и "много хора ще изпаднат от системата", а на тяхно място няма да дойдат други.

 

РЕКОРД

Вчера регистрираните е-прегледи от общопрактикуващи лекари и специалисти през Националната здравно-информационна система (НЗИС) надхвърли 80 000 за един ден. "Това е абсолютен рекорд от пускането на модула през януари 2022 г, когато на ден се регистрираха средно по 15 000 е-прегледа", посочиха от "Информационно обслужване". По думите им следващата голяма стъпка за е-здравеопазване в България е пълната дигитализация в болничната помощ, която е предвидена за август и септември.

 

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата