Медия без
политическа реклама

МЗ обяви пунктовете за отваряне на здравните досиета (списък)

03 Септ. 2024Обновена
Pixabay

В цялата страна от утре ще има пунктове за отваряне на здравните досиета на гражданите без електронен подпис. Това стана възможно с приложението за мобилен телефон еЗдраве. За да получат достъп до досието си, хората трябва еднократно да направят т.нар. сдвояване с националната система, което се извършва от упълномощени служители на регионалните здравни инспекции, районните здравноосигурителни каси и "Информационно обслужване".

МЗ облекчи процеса, като организира мобилни екипи в молове и паркове, които помагат на всеки желаещ да направи еднократното влизане в системата. Пълен списък на пунктовете можете да видите тук:

Междувременно днес над 1100 души получиха съдействие в изнесените пунктове в София, Пловдив, Благоевград и Монтана, както и във всички офиси на ведомствата, където това е възможно.

В сряда и четвъртък доброволци от Българския червен кръст ще се включат в кампанията и ще раздават информационни материали за мобилното приложение, което позволява с един клик да контролираме системата, проследявайки данните за извършени прегледи, изследвания, хоспитализации и всички здравни записи на наше име и името на децата ни.

Най-важното, което трябва да знаят желаещите е, че за да бъде сдвоено здравното им досие с мобилния телефон, се изисква единствено да го инсталират предварително, което се случва напълно безплатно от Google Play или App Store. Освен това те трябва да носят със себе си лична карта, припомнят от МЗ.

 

ЛЕКАРИТЕ

Въпреки че за гражданите бе направен голям пробив с отпадането на задължителния е-подпис за достъп до здравното им досие, личните лекари все още не могат да проследяват цялата медицинска история на пациентите в листите си. Това съобщи в "Денят започва" зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.

"До този момент общопрактикуващите лекари имаха достъп само за тези пациенти, които са в тяхната листа и относно документите, които те са издавали, и то не всички. Имам предвид - талони за консултация, изследвания за хоспитализация, дали е хоспитализиран. Все още нямаме обратна връзка, когато епикризата при престой в болнично заведение е в електронен вид".

Има политическо обещание личните лекари да получат достъп, за да се знае какво се случва с пациентите им, но нещата за пореден път се бавят. "Най-добрият контрол е от страна на пациента. Българският лекарски съюз няма контролни функции, ние можем да даваме експертни становища, но тези политически решения се взимат на друго място", коментира д-р Брънзалов.

 

ЗА ЛЕКАРСТВАТА

Представителят на лекарския съюз направи интересни коментари за проблема със заплащането на аптеките за изпълнение на рецепти с безплатни лекарства. Както "Сега" писа, парите за това свършиха, след като по настояване на МФ много лекарства за кръвно бяха направени безплатни за пациентите. Това не беше толкова от грижа към тях, колкото от стремеж да се вместим в изискванията за влизане в еврозоната. Сред тях е да овладеем инфлацията.

Промяната облекчи хората, но натовари бюджета на касата, защото тя плащаше по 5 лв. на изпълнена рецепта с безплатни лекарства, а тези рецепти много се увеличиха. Недомислицата наложи да се променят в крачка механизмите за заплащане на аптеките, като те вече получават до 15% от стойността на лекарствата в рецептата. Преди беше възможно при осем предписани лекарства на съвсем ниска цена, една аптека да таксува обработка на осем рецепти и да получи за това 40 лв. (понеже получаваше по 5 лв. на рецепта).

Не беше направен точен анализ кои да са тези лекарства и как ще се процедира с тях, коментира днес Брънзалов. По думите му мярката е била недомислена, защото в списъка с безплатни медикаменти са попаднали такива, които често ги няма в аптечната мрежа. "Този списък, така въведен чисто политически, не беше съгласуван с експертите както трябва", посочи той.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата