Българският фармацевтичен съюз обяви протест в четвъртък срещу новите правила за изписване на лекарства, обявиха от съсловната организация днес. От 9:00 до 9:30 ч. на 4 юли ще се обслужват само спешни изпълнения. Нито един пациент няма да бъде върнат, всички ще бъдат обслужени, но настояваме за търпение и разбиране през този половин час, пишат от съюза.
Фармацевтите недоволстват срещу проект на промени в наредбата за отпускане на лекарства, които бяха публикувани преди десетина дни за обществено обсъждане. Според тях, промените ще променят по средата на годината финансирането на тяхната дейност по отпускане на напълно платени от НЗОК лекарствени продукти.
Проблемът на аптеките е, че проектът предвижда цялата безплатна терапия на пациента да се изписва на една рецепта, което ще ги лиши от средства. Сега финансирането им зависи от броя обслужени рецепти. Не можем да подкрепим промените без ясен модел, гарантиращ запазването на плащането към аптеките, пишат от съюза. Според тях, има опасност много аптеки да прекратят договорите си с НЗОК.
С промените МЗ предлага да отпадне ограничаването за предписване на максимум три продукта на една е-рецепта. Лекарите се задължават да предписват всички 100% реимбурсирани лекарствени продукти на една обща рецепта, а на друго предписание да са събрани всички частично платени от НЗОК продукти. Изключение са протоколните рецепти, при които всичко си остава по старому - те са на отделна рецепта, като могат да се изписват на едно предписание, ако са назначени с общ протокол, обясняват фармацевтите. Ограничението за предписване на до три продукта по една диагноза или заболяване остава.
С промените е-рецептата вече ще може да се изпълнява частично в различни аптеки или в една аптека, но на части по различно време, в рамките на давността на предписанието. Пи частично изпълнение аптеката отпуска цялото количество за определения период от предписания продукт, т.е. цялото количество по тази позиция, а останалите позиции/редове могат да бъдат изпълнени в последствие от друга или същата аптека, но отново цялото количество от съответната позиция. Сега има изискване всички лекарства в една рецепта да се изпълняват от една и съща аптека, което при често възникващи дефицити принуждаваше пациентите да обикалят от място на място в търсене на добре снабден търговец.
БФС от създаването на електронните рецепти е подкрепял възможността на пациента да получава терапията си в различни аптеки, точно както е уредена тази възможност при белите електронни рецепти. В България обаче при отпускането на 100% реимбурсирани лекарства аптеките нямат право да формират надбавка. Това означава, че НЗОК заплаща стойността на отпуснатите медикаменти до цена на търговец на едро. Аптеката получава за тази дейност 5 лв. на рецепта, без значение от стойността ѝ.