Медия без
политическа реклама

Тежък конфликт назрява между личните лекари и Ананиев

Причината са обвиненията в бездействие и безотговорност, които им отправи здравният министър

29 Апр. 2020ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Кирил Ананиев

Тежък конфликт назрява между личните лекари и здравния министър Кирил Ананиев. Причината е писмо на Ананиев до управителя на НЗОК Петко Салчев и председателя на Българския лекарски съюз (БЛС) Иван Маджаров, в което се оплаква, че джипитата бездействат и така натоварват допълнително останалите ангажирани в борбата с коронавируса. От сдружението на личните лекари реагираха гневно и поискаха от здравния министър да се откаже от обвиненията си.

В писмото, датирано от 24 април, Ананиев посочва, че джипитата „трябва да разясняват на пациента и контактните лица изискванията за поведение и предпазен режим при съответното инфекциозно заболяване, вкл. COVID-19, да извършват преглед и оценка на здравословното състояние, както и да вземат материал за лабораторно изследване.” След което съобщава, че в здравното ведомство постъпвали множество сигнали от граждани, че лекарите им отказват да провеждат прегледи и консултации, да изследват пациенти и контактни. „Със своето нежелание и бездействие допълнително натоварват регионалните здравни инспекции или болничните заведения, ангажирани с превенцията и лечението на COVID-19”, оплаква се Ананиев.

Той набляга, че е осигурено допълнително финансиране за работа в неблагоприятни условия за медиците. „Считам за крайно належащо личните лекари отговорно да погледнат и да изпълнят своите задължения ... като активно проследяват болни и контактни лица от пациентските си листи, извършват пробонабиране при лица с оплаквания за новия коронавирус с цел ранно диагностициране, разясняват необходимите противоепидемични мерки при провеждане на домашна изолация и карантина”, казва Ананиев. И накрая моли шефовете на НЗОК и БЛС за съдействие за „предоставянето на качествена и ефективна медицинска грижа от всички медицински специалисти в доболничната и болничната помощ” – тоест, иска Славчев и Маджаров да подкрепят твърденията му срещу джипитата.

В отговор обвинените заявяват, че споменатите от Ананиев дейности – преглед и оценка на състоянието на съмнителни за COVID-19 пациенти и пробонабиране, са им били забранени от самия министър с негови заповеди, а е позволена единствено телефонна консултация. И се позовават на закона за извънредното положение, който ги изключва от кръга на лицата, които могат да взимат проби, да извършват епидемиологично обследване на място и присъствени прегледи с близък контакт.

Личните лекари напомнят, че институциите не се грижат за тях като лекари от първа линия и затова са принудени да се снабдяват с предпазни средства и дезинфектанти със свои сили и пари. А по отношение на отпуснатото допълнително финансиране посочват: „Това е компенсация, която осигурява екзистенц-минимума на практиките ни в условия на въведена от Вас забрана да извършваме голяма част от обичайните си дейности. Не оспорваме последното в условията на извънредно положение, но ограничаването на тези дейности не е резултат на наша „безотговорност“, а на мерки, съответстващи на променените условия.”

От сдружението на джипитата настояват да им се предоставят споменатите от Ананиев сигнали, както и имената на колегите им, които не са си свършили работата. И се ангажират да проверят и изяснят всеки един случай чрез регионалните си структури, както и „да убедим колегите, ако наистина установим такива, да коригират поведението си.”

НАПРЕЖЕНИЕ

Напрежение в системата на здравеопазването продължава да създава и изплащането на добавките от 1000 лв. за медицинския и немедицинския персонал в пряк досег с пациенти с вируса. БиТиВи съобщи за получен сигнал от служители на клона на Спешна помощ в Павликени. Фелдшер и шофьор на линейка са останали без добавки, въпреки че са поели адрес на заразен с вируса пациент. В здравното министерство обаче не е получаван подобен сигнал, а от шапката на клона  - Спешна помощ във Велико Търново, твърдят, че при разпределянето на парите са отчетени всички критерии - брой поети адреси, изрядно попълнена документация, липса на смяна на дежурства. От МЗ уточниха, че нови данни за изплатените добавки ще има към края на месеца, когато ще се подготвят фишовете за заплати за април. За март месец раздадените добавки бяха на обща стойност 6 млн. лв. - 2,6 млн. лв. за персонал в болници със заразени от вируса и 3,4 млн. лв. за служители на спешна помощ, регионалните здравни инспекции и Националния център по заразни и паразитни болести. Очаква се ресурсът за април да е по-голям заради нарастналия брой на заразените с вируса. 

Още по темата