Възможно е да се стигне до изваждане на някои областни болници от забранителния списък за приватизация, за да бъдат предложени за продажба, тъй като са губещи, а ние продължаваме да наливаме пари в тях. Това допусна днес на блиц контрол в здравната комисия министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков. Хипотезата за подобна радикална промяна бе изказана във въпросително наклонение, след като депутатката от "Възраждане" Маргарита Генчева попита министъра предвижда ли да задължи частните болници да изпълняват някои функции, например в спешната помощ, с които държавните не се справят.
Виждаме как някои областни болници лека-полека стават държавни, защото държавата изкупува дяловете им в опит да им помогне, обясни министърът. В момента средно собствеността на държавата е около 80% в тези лечебни заведения. Или искаме от кметовете да ни прехвърлят и останалите акции, или ги оставяме да излиняват, защото лекарите и сестрите са едни и същи и не можем да ги увеличим, допълни той.
"Ще се стигне до положение, когато някои държавни болници ще трябва да бъдат затворени. Можем ли да ги извадим от забранителния списък за приватизация и да ги предложим на частна болнична верига? Можем ли да им предложим - купете болницата във Враца? Но спазвайки един приватизационен договор, който ще ви задължи да имате всички лечебни структури, които досега е изпълнявала областната болница", разви този вариант министърът. "Трябва да се вземат радикални решения. Иначе продължаваме да наливаме, да изкупуваме акциите и да ставаме собственик на тези губещи предприятия", обясни той.
"Много съжалявам да го чуя. Очаква се много повече от вас", отвърна Генчева. "Това е една възможност и е поставена като въпрос, тя може да се появи пред нас", посочи министърът. Трудно е да се борим с експанзията на частния капитал и частния мениджмънт, който привлича един и същи контингент медицински персонал, каза още той, но подчерта, че трябва да се намери начин да не делим медиците на частни и държавни, а всички да работят за пациентите.
На въпроси как ще се ограничи роенето на нови и нови болници, министърът уточни, че подготвяната нова здравна карта няма да има за цел да намалява леглата, защото техният брой е положителен критерий и не предполага въвеждането на таван. "Разрешенията за нови болници могат да се спират и през акредитацията, и през преценката на самата НЗОК за финансовите й възможности. Ако касата може да отказва договор извън описаните в здравната карта, то ще имаме реална спирачка да има примерно в Стара Загора нова болница със 700 легла, като адрес на плевенската "Сърце и мозък", обясни проф. Хинков. Той има предвид проект на "Търговска лига", огласен миналата година, който вече има зелена светлина от местния общински съвет. По сходен начин имаше проект за голяма болница в Казичене, която е филиал на същата верига в Плевен.