Нови 50 смъртни случая, свързани с COVID-19, са регистрирани в България през изминалото денонощие, сочат данните на Единния информационен портал Coronavirus.bg. Само от началото на тази седмица починалите от коронавирусната инфекция у нас са 346, а от началото на пандемията жертвите вече са общо 19 051 души.
Страната ни излезе на първо място в ЕС по смъртност сред заразените с вируса, показа вчера справката на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Към 29 август у нас този показател е 55.67 на 1 млн. на 14-дневна база. На второ място в черната статистика е Кипър с 48.42 на 1 млн.
Единственият успокояващ факт в българската статистика засега е относително ниският дял на положителните проби сред изследваното население. От обработените вчера 30 011 теста позитивните резултати са 1640, което представлява 5,5%. В средата на седмицата този процент беше достигнал близо 8 - 7,7% положителни проби в сряда, но все още е рано да се каже дали пандемията влиза в плато и дали е достигнала пика си.
Общият брой потвърдени случаи в България нарасна до 460 691, като активните са 33 789. От тях в за болнично лечение къмм 0:00 ч. на 4 септември са настанени 4070 души, като 334 пациенти са в интензивни отделения. През последните 24 часа са оздравелии 822-ма от регистрираните заболели.
В последния работен ден за седмицата са поставени 12 199 дози от ваксините срещу COVID-19, с които вече 2 349 025 българи са започнали процес на имунизация. Със завършен цикъл обаче са само половината от тях - 1 196 017 души.
Многопрофилната болница в Пазарджик, където работи единственото Спешно отделение в областта, е претоварена, съобщи БНР. Налага се болни да престояват в коридорите, докато бъдат намерени свободни Covid -легла, каза директорът на болницата д-р Красимир Темнилов:
"Имаме и заболели медицински сестри. Спешното отделение е прекалено натоварено - линейка след линейка вкарва пациентите и в един момент, то се „запушва“ от пациенти. Тези пациенти трябва да бъдат обработени, да се изследват, да бъдат прегледани, консултирани от интернист. Всичко това изисква време. Като нямаме място, започваме да звъним по другите лечебни заведения и да питаме дали някой ще може да приеме съответния пациент. Преди имаше координатор - телефон, на който координираше между лечебните заведения, а сега в момента се мъчим да осигурим пациентите. Здравната система вече се претовари достатъчно много".