Десислава Танева най-вероятно ще е новият министър на земеделието храните и горите. В деловодството на Народното събрание бе внесен проект за персонални промени в правителството. В него Десислава Танева е предложена за нов министър на земеделието, храните и горите на мястото на подалия оставка Румен Порожанов.
Танева бе министър е на земеделието и храните от 7 ноември 2014 до 27 януари 2017 г. От 10 май 2017 г. тя е председател на Комисията по земеделието и храните в 44-ото Народно събрание.
По-рано днес министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов подаде оставка пред премиера Бойко Борисов.
В мотивите за решението си Порожанов посочва, че не желае атаката срещу него да влияе на работата на правителството. Оставката на министър Порожанов е приета от министър-председателя Бойко Борисов, съобщиха от МС.
"Смятам, че положих всички усилия работата в едно от най-големите като обхват министерства да върви успешно - заяви министър Порожанов. - В сектора има много проблеми и със сигурност не всички са решени, но за всеки е направен опит за намиране на балансирано и справедливо решение. Резултатите за развитието на земеделския отрасъл ясно показват възходящата тенденция, такава се отчита и по отношение на износа на селскостопански стоки. Министерството изнесе изключително успешно Председателство на Съвета на ЕС с организирането на десетки събития и напредък по най-важната тема за сектора - Общата селскостопанска политика след 2020 г. В този период активно беше поставена темата с борбата срещу двойните стандарти при храните, която намери решение в пакета директиви, приети от Европейската комисия и Европейския парламент. Комуникацията със сектора винаги е била открита и прозрачна за поставянето, разглеждането и решаването на всички належащи въпроси."
Румен Порожанов изказва също така своята благодарност за работата си със земеделските производители и браншовите организации.
-------------
Досега оставки от третия кабинет на Борисов подадоха много министри. Проф. Николай Петров, министър на здравеопазването, напусна на 30 октомври 2017 г. Той бе уличен, че като началник на ВМА е сключил договори за близо 1,6 млн. лв. с фирмата на мъжа, от когото дъщеря му има дете.
През август 2018-а пък оставки подадоха трима министри наведнъж - заради тежката катастрофа край Своге, при която загинаха 20 души: транспортният Ивайло Московски, вътрешният Валентин Радев и регионалният Николай Нанков.
През ноември 2018 г. последва оставката на вицепремиера Валери Симеонов, след като 26 дни майките на деца с увреждания протестираха под прозорците на Министерски съвет. Майките искаха оставката на Симеонов заради неговото изказване, че те са „кресливи жени, които спекулират с децата си”.
В началото на 2019 г. избухна скандалът с апартаментите на управляващите на преференциални цени. Заради него подадоха оставки правосъдният министър Цецка Цачева, зам.-министърът на спорта Ваня Колева, зам.-министърът на енергетиката Красимир Първанов, председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
През април пък зам.-министърът на икономиката Александър Манолев подаде оставка заради проверка на прокуратурата за злоупотреби с евросредства. Манолев отрече обвиненията и обяви решението си за оставка като лично. Борисов прие оставката му.
Министрите на труда Бисер Петков и на енергетиката Теменужка Петкова също подадоха оставки още през 2018 г., но Борисов не ги прие.