Германия предлага различни скорости за присъединяването на Северна Македония и на Албания към ЕС, съобщи македонската агенция МИА. Според плана, предложен на министрите на 28-те държави членки, е възможен компромис между онези, които се опитват да интегрират балканските държави към Евросъюза, и тези, които са против като Франция, Холандия и Дания.
Наскоро немският Бундестаг гласува за начало на преговорите с Македония и Албания, но с допълнителни условия за Тирана. В предварителния текст на заключенията на Съвета на министрите се предлага Северна Македония да започне преговори в края на тази година, а Албания е пропусната.
Текстът гласи: "С оглед на постигнатия напредък, ЕС решава да започне преговори за присъединяване със Северна Македония" и се посочва, че първото съвместно междуправителствено заседание трябва да се състои до края на 2019 г. Първоначалният вариант е включвал и Албания, но в последната версия няма дата за първо междуправителствено заседание с Тирана. Вместо това се изброяват няколко от предишните условия, преди всичко в областта на правосъдието и борбата против корупцията.
Приемането на тези заключения ще зависи от Франция, като решението ще бъде взето лично от Еманюел Макрон, твърди Reuters, като се позовава на дипломатически източник. Холандия, която също е с големи резерви към разширяването на Евросъюза, е склонна на преговори с Македония, но не и с Албания.
Въпреки че е предвидено решението да бъде взето на 15-ти октомври в Люксембург, не е изключено досието да се предаде на правителствените и държавни ръководители, където Меркел и Макрон може да се опитат да постигнат компромис. Възможни са два варианта: да се поставят допълнителни условия преди започването на преговорите, или да се разделят Албания и Македония.