Медия без
политическа реклама

Франция въвежда вечерен час и за Нова година

Гърция обаче скъси карантината за пристигащите

11 Дек. 2020Обновена
Френските театри и другите културни обекти остават затворени, въпреки недоволството на творци и публика.
БГНЕС
Френските театри и другите културни обекти остават затворени, въпреки недоволството на творци и публика.

Кривите на заболеваемостта продължават да предопределят разнородните правителствени решения в борбата срещу COVID-19. Противоречиви са новините и за разработваните ваксини.

Франция 

Франция се отказа от планираните облекчения и връща вечерния час от 15 декември. Театрите, киносалоните и музеите остават затворени до края на годината. Условието за сваляне на рестрикциите беше дневните случаи да паднат до 5000, а в момента са двойно повече. Гражданите няма да имат право да напускат домовете си след 20 часа, включително на 31 декември. Изключение се прави само за вечерта на Коледа.

Кипър

От днес Кипър затвори моловете и ресторантите до края на годината. Освен това църковните служби ще се провеждат без присъствието на миряни, затварят също средните училища.

Гърция

Карантината за граждани, пристигащи в Гърция, ще бъде намалена от 10 на 3 дни, предаде Единният информационен портал. Това се отнася за периода от 18 декември 2020 г. до 7 януари 2021 г.  В сила остава изискването за представяне на отрицателен PCR тест, направен до 72 часа преди пътуването, както и бързият тест, който ще бъде правен при влизане в страната, съобщиха от българското МВнР.

От портала припомнят, че карантината и бързите тестове за COVID-19 не са задължителни за водачите на товарни камиони. За тях не е в сила и ограничението за преминаване само в часовата зона от 07.00 ч. до 23.00 ч., което важи за всички останали граждани, преминаващи през сухопътни граници на страната. Запазва се изискването за представяне на QR код. Забраната за излизане навън на територията на Гърция вече е в интервала между 22.00 ч. и 05.00 ч.

САЩ

Медицински експерти на американската Агенция по храните и лекарствата препоръчаха ваксината срещу COVID-19 на Pfizer и BioNTech да получи спешно одобрение. Решението беше взето от 23-членен панел, който се събра, за да реши дали ползите от препарата надхвърлят рисковете, съобщава Нова тв.

Панелът гласува със 17 гласа „за“ при 4 „против“, че известните ползи от прилагането на ваксината, разработена от Пфайзер и германската компания Бионтех (BioNTech), надделяват над рисковете при лица на и над 16 години. Един от членовете на групата се въздържа от гласуване,

Следващата стъпка за прилагането на ваксината е формално одобрение от шефа на Агенцията, което се очаква в следващите дни.

Pfizer съобщи, че до края на декември за САЩ ще бъдат произведени около 25 милиона дози от двукратната ваксина. Първоначалните доставки ще бъдат ограничени и запазени предимно за здравни работници и обитатели на домовете за възрастни. Следващи ще бъдат представители на други уязвими групи, като постепенно медикаментът стане широко достъпен при поискване - нещо, което вероятно няма да се случи до пролетта, допълва БГНЕС.

Ваксината вече е одобрена във Великобритания, Канада, Бахрейн и Саудитска Арабия. Препоръката идва само ден, след като Съединените щати регистрираха най-високия брой смъртни случаи в света за денонощие от началото на пандемията - 3054-ма починали.

Sanofi и GSK съобщиха за забавяне на разработката на ваксината им

Френската фармацевтична корпорация Sanofi и британската GSK обявиха, че се нуждаят от допълнителни изследвания и изпитания на ваксината срещу коронавирус, която разработват. Причината е слабият имунен отговор при възрастни хора, съобщи БГНЕС. Междинните резултати от проучване фаза 1/2 показват имунен отговор, сравним с този на пациенти, оздравели от COVID-19, при лица от 18 до 49-годишна възраст, но нисък имунен отговор при възрастни хора, вероятно заради недостатъчната концентрация на антиген. Недостатъчният имунен отговор при възрастни хора показва, че трябва да се уточни концентрацията на антиген, необходима за високото ниво на имунен отговор при всички възрастови групи, се казва в съобщението.

Според вицепрезидента на Sanofi Тома Триумф (Thomas Triomphe), компанията е решена да създаде безопасна и ефективна ваксина срещу COVID-19. През февруари експертите планират да проведат изследване на фаза 2b и ако резултатите са положителни, глобалното изследване на фаза 3 ще може да започне през второто тримесечие на 2021 г., съобщиха от компанията. В случай на успех ваксината ще бъде достъпна през четвъртото тримесечие на следващата година. По-рано компаниите планираха да пуснат ваксината в средата на 2021 г., а правителствата и Европейската поеха договорни ангажименти за нейното закупуване, посочват от Sanofi.

Австралия

Разработването на австралийската ваксина срещу коронавирус беше спряно, след като участниците в проучването върнаха фалшиво положителни резултати от тест за ХИВ, съобщиха разработчиците на препарата, предават световните медии. Ваксината се разработва съвместно от Университета в Куинсленд и австралийската биотехнологична компания CSL. Австралия се надяваше ваксината да е налична до средата на 2021 г.
В изявление CSL каза, че не са докладвани сериозни неблагоприятни ефекти при 216 участници в проучването и е доказано, че ваксината е безопасна. Данните обаче разкриват, че антителата, генерирани от ваксината,водят до фалшиви положителни резултати при някои тестове за ХИВ, каза CSL. Причината е, че за ваксината е използван протеин, получен от вируса на ХИВ, който сам по себе си е безвреден. Ако ваксината бъде пусната на национално ниво, CSL заяви, че може да подкопае общественото здраве в Австралия, като предизвика вълна от фалшиво положителни тестове за ХИВ.
"Последващите тестове потвърдиха, че доброволците нямат вируса на ХИВ, а само фалшиво положителен резултат. Няма вероятност ваксината да причини инфекция", се добавя в изявлението.
Австралийският премиер Скот Морисън заяви пред репортери, че ваксината "вече няма да присъства в плана за ваксиниране на страната". През октомври Австралия предварително е поръчала 51 милиона дози от препарата на CSL.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата