Медия без
политическа реклама

ГЕРБ иска проверка на капитала за ЧЕЗ

Управляващи и опозиция си размениха нападки за поскъпването на тока

19 Апр. 2019Обновена
Теменужка Петкова
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Теменужка Петкова

Новоизбраният председател на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов (ГЕРБ) призова службите да проверят произхода на парите по сделката за продажбата на българските активи на чешката фирма ЧЕЗ, които започнаха преговори с българската компанията "Еврохолд", съобщи БНР.

"Ще напиша и писмо до тях да се провери все пак, макар че доколкото знам и доколкото виждам, "Еврохолд" е публична компания. Това значи, че има наблюдение от Комисията за финансов надзор, тоест проследими са абсолютно всички техни активи, но въпреки всичко аз се притеснявам евентуално за участие на офшорна компания в тази сделка заедно с "Еврохолд", а не самият "Еврохолд". Ако се установят офшорки, това ще създаде доста въпроси и аз бих призовал чешката страна да се въздържа от подписването на сделка с неясни офшорни фирми", коментира Николов.

По-рано Таско Ерменков от БСП коментира, че "в момента само е сменен параванът за сделката, а отзад всичко е същото". "ЧЕЗ за пореден път прави опит да продаде своите активи в България. Този път на инвеститор, който може би е по-лош от "Инерком“, смята той. Когато БСП управлява, категоричен е Ерменков, държавата ще придобие ЧЕЗ.

На извънреден брифинг днес Валентин Николов и енергийния министър Теменужка Петкова обвиниха БСП, че оказват политически натиск върху КЕВР за цените на тока. Реакцията им е отговор на пресконференция на левицата, на която беше огласена инициатива за протест във вторник срещу увеличението на цените от 1 юли. Протестът се организира от Съюза на пенсионерите, Гражданско движение "Социална солидарност" и Федерацията на потребителите, съобщи Велизар Енчев, който не е член на БСП, но е кандидат за евродепутат в листата на левицата.

Енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че регулаторът е този, който определя цените на електроенергията, и неговият председател Иван Иванов вече е заявил, че поскъпването ще е с размера на инфлацията от около 3 и половина процента. Тя определи изявленията на БСП като предизборен трик.

Както "Сега" писа, ЧЕЗ, която обслужва едва трета от страната, поиска поскъпване на нощната тарифа с 67.6% от 1 юли, а на дневния ток - с 3.5% до 0.13759 лв. за киловатчас. От ЕВН, която работи в Югоизточна България, също искат токът да поскъпне, но минимално - повишението на дневната тарифа да е с 0.45% до 0.13304 лв. за киловатчас без ДДС, а на нощната - с 1.10% до 0.05533 лв. без ДДС. Компанията, която обслужва Източна България - "Енерго-Про", не иска повишение на дневната тарифа, но смята, че нощният ток трябва да поскъпне с 2.08% без ДДС до 0.05542 лв. за киловатчас.

Според Ерменков правителството на ГЕРБ и „Обединени патриоти“, както и енергийното министерство, което е принципал на НЕК са в основата на „непрофесионалното управление на енергийната ни система“. Няма как да си обясним по друг начин това, че за миналата година имаме над 3,5 терават часа продадена електроенергия от водните централи на НЕК, на базова цена, което реално е довело до загуба за НЕК от около 200 млн. лв. Имаме още една загуба от около 30 млн. лв., заради неадекватното включване и изключване на американските централи, коментира още Таско Ерменков.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата