Задължението на банките да привикват клиентите си поне веднъж годишно е поредната стъпка към внедряване на полицейщина в банковата система, заяви прeд bTV финансистът Емил Хърсев по повод промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари.
Както "Сега" вече съобщи, поредните промени ще задължат гражданите всяка година да посещават офис на банка, в която имат сметка, за да потвърдят или актуализират предоставените лични данни.
Според Хърсев това е поредното доказателство, че целта е банките да бъдат превърнати във "филиал на полицейските участъци". Той поясни обаче, че не е задължително изискваната идентификация на клиента да бъде физическа със заставяне той да се яви на определено място, а може да е и с помощта на телекомуникационни технологии.
Финансистът подчерта, че промените са били приети още през март и не са свързани с теча на информация от системата на НАП. Той не смята, че има риск от изтичане на лична информация заради хакерската атака.
"В банковата система такова нещо като отпускане на кредит без идентификация на клиента няма", каза Хърсев и обясни, че това не е в интерес на кредитора.
Според него стрес тестовете, направени от Европейската централна банка, не са показали нищо по-различно от това, което вече са установили проведените тестове от БНБ - няма нито една българска банка, която да не покрива европейските изисквания.