Идеята за създаване на специализирана болница за коронавирус набира скорост и във Варна. "Обсъжда се вариант, подобен на Пловдив, една от всички болници да стане изцяло за ковид-лечение. Въпросът е откъде да намерим доктори. Въпреки че във Варна има и медицински университет, има и лекари, има и 20 болници, част от персонала е на възраст над пенсионна“, заяви в понеделник пред БНР областният управител Стоян Пасев. През пролетта се появи подобно намерение и за столичната Втора градска болница, но не се реализира след протест на лекарите там.
Междувременно идеята пловдивската "Св. Мина" да заработи изцяло като ковид-болница срещна отпор. В понеделник със становище излезе КТ "Подкрепа". Според синдиката "Св. Мина" не е подходаща, а за целта трябва да се рехабилитира закритата преди време белодробна болница "Димитър Кудоглу". Освен това промяната щяла да се отрази негативно на трудовите правоотношения и условията за работата в "Св. Мина". Председателят на регионалния синдикален съз Атанас Кръсте е изпратил писмо до кмета на града и областния управител, в което казва, че "Подкрепа" ще предприеме всички законови действия, за да защити съсловието.
Ето части от писмото: "Заведението е крайно неподходящо и непригодно да бъде превърнато в гореупоменатото. Мотивите ни са следните: Липса на основни атрибути, техника и помещения, касаещи съществуването на подобен тип лечебно заведение, а именно: реанимация, недостиг и липса на кислородни апарати и всичко, свързано с интубация. Разбрахме, че се подготвя прехвърляне на кардиологията в родилен дом "Весела“ – абсурд на абсурда, противоречащ на всякакви законови и медицински правила. (...) На база съгласуване с експерти и специалисти, отново потвърждавам нашето виждане и становище, че създаването на подобно заведение не трябва да е в центъра на града, както е МБАЛ "Свети Мина“.
"Сега" припомня развитието на казуса в Пловдив от преди три дни:
Ситуацията в Пловдив с коронавируса се усложнява, напрежението расте непрекъснато. Леглата се увеличават със 142, а отделно от това общинската болница "Св. Мина" ще се преобразува специално за лечение на среднотежки случаи на COVID-19. Всичко това съобщи в петък по обед областният управител Дани Каназирева. "Св. Мина" ще е първата ковид-болница у нас.
За намеренията за "Св. Мина" се знаеше отдавна, но явно решението е вече взето. Каназирева поясни, че преобразуването е подкрепено от здравния министър Костадин Ангелов. Факторът, които е повлиял върху избора на "Св. Мина", са наличието на едва 23 пациенти в нея в момента, които се лекуват от други болести. Те щели да бъдат лесно траспортирани до други болници. Другата причина е добрата локация на заведението. Управителят на болницата проф. Петър Петров заяви, че ще види колко от лекарите ще останат, след което ще се търси доокомплектоване със специалисти. Преобразуването щяло да стане за 10 дни. Каназирева пък помоли общинския съвет за решение относно финансирането, за не получават лекарите в "Св. Мина" по-малко възнаграждение, отколкото в държавните болници.
Областният управител поясни още, че има много голям проблем с леглата за пациенти, които изчакват резултата от PCR-тест. Освен това Каназирева помоли хората, които се лекуват вкъщи, да не търсят връзки за прием в болница. 2500 души в момента били на домашно лечение. "Ако всички те поискат да бъдат хоспитализирани, няма да издържим. Нека не търсим на всяка цена връзки - лекарите да преценят кой има нужда и кой не", заяви тя.
Междувременно медици, сред които и пловдивски от "Св. Мина", се оплакаха, че лекарството срещу коронавирус "Ремдесивир" липсва. Ден по-рано министър Костадин Ангелов бе заявил, че в момента пристигат 1700 флакона, а другата седмица се очакват нови 4300. Той бе отрекъл недостиг. Многократно и други представители на изпълнителната власт са уверявали по-рано, че до дефицит няма да се стигне.
Въпреки това сигналите заваляха в петък. В отделението за COVID-19 на болница "Св. Каридад" и в сектора на "Св. Мина" лекарството го няма, съобщи БНТ. Решенията се взимат ден за ден. "Почти всеки наш пациент вече знае за "Ремдесивир". За съжаление ние сме имали лекарството само за двама души досега", заяви пред телевизията д-р Мария Димитрова, пулмолог в МБАЛ "Св. Каридад". Управителят на МБАЛ "Св. Мина" проф. Петров прибави: "Имахме 10 бройки "Ремдесивир", пазихме го много внимателно за такива критични моменти. В един момент ни се обадиха от "Свети Георги", че те нямат и са на нула. Услужихме им, защото при тях има интензивни случаи". БНР съобщи за недостиг на "Ремдесивир" и в добричката болница. Директорът на здравното заведение Георги Желязков обясни пред радиото, че с препарата се лекуват малка част от пациентите. Според лекари дефицит се очертава и с антикоагулантите, които също са свързани с терапията на COVID-19.
Няколко часа след репотажите Ангелов реагира: ""Ремдесивир" има. Ако някой твърди, че няма, да каже каква заявка е подадена към РЗИ и съответно РЗИ да каже защо не е изпълнило заявката. Всички количества, които са заявени и отговарят на тежестта на състоянието на пациентите, са задоволени". За Добрич той каза, че информацията за недостиг не била стигнала до местното РЗИ. "Няма смисъл да си комуникираме през медиите. Там, където има нужда от допълнителни количества "Ремдесивир", се предоставя на момента", допълни Ангелов. На държавната фирма "Бил Био" е разпоредено да работи в денонощен режим на работа.