Медия без
политическа реклама

Китай опита да вземе на лизинг един от Соломоновите острови

Подозренията на САЩ и Австралия са, че Пекин търси терен за военноморска база в Тихия океан

26 Окт. 2019
Уикипедия

Китайска фирма направи опит да вземе на лизинг един от Соломоновите острови, но правителството на островната държава спря сделката, съобщи "Гардиън". Договорът между централната провинция на Соломоновите острови и държавната "Чайна Сам Груп" трябва да бъде прекратен незабавно, обяви премиерът Манасе Согаваре.

Островът в дъното на сделката е Тулаги и притежава дълбоководно пристанище, което е от стратегическо значение за военни цели. Фирмата няма статут на чуждестранен инвеститор, освен това сделката няма одобрение от главния прокурор, което е задължително в такива случаи, изтъкват от правителството.

Централната провинция подписва споразумение за стратегическо взаимодействие на 22 септември - ден след като Китай и Соломоновите острови установиха дипломатически отношения. Дипломацията между двете държави бе възстановена, след като тихоокеанското правителство прекрати отношения с Тайван. Новината обаче се разбра едва този месец, след като медиите се добраха до копия от споразумението.

Тулаги е остров с площ от около 2 кв.км и население от 1200 души. На него преди е имало японска военноморска база. Островът е бил сцена на ожесточени битки по време на Втората световна война. "Чайна Сам" иска официално да прави рафинерия на него, но САЩ и Австралия се опасяват, че островът има потенциал да се ползва и за военна база.

Американският министър на отбраната Марк Естър вече приветства ветото. "Много народи в Тихоокеанския район прозряха твърде късно, че употребата на икономически и военни лостове от Китай за разширяване на влиянието й често носи вреди", коментира Еспър.

Соломоновите острови бяха най-големият партньор на Тайван в Тихоокеанския район и затова решението за прекратяване на отношенията с Тайпе се смята за ключова дипломатическа победа за Пекин. Дни по-късно Соломоновите острови бяха последвани от друг партньор на Тайван в региона - Кирибати. Така Тайпе остава с четири тихоокеански държави, които го признават официално и 15 в целия свят. Другите големи фактори в региона обаче, най-вече Австралия, се опасяват, че крайната цел на Пекин е да установи военноморска база в Тихия океан.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата