Медия без
политическа реклама

Китай вече задължително сканира лицата на притежателите на смартфони

Целта е потребителите на мобилни интернет услуги да бъдат с потвърдена самоличност

01 Дек. 2019
Pixabay

От днес китайските граждани са задължени със закон да сканират лицата си, когато регистрират за ползване нови мобилни услуги. По този начин властите искат да потвърдят самоличността на стотиците милиони интернет потребители в страната, съобщава Би Би Си.

Новите регулации, влизащи в сила на 1 декември, бяха обявени още през септември. Тогава правителството се мотивира с желанието „да защити законовите права и интереси на гражданите си в киберпространството.”

Китай вече използва технология за лицево разпознаване, за да наблюдава своите граждани. Страната е световен лидер в разработването на подобни технологии, но прекалено зачестилата им употреба през последните години предизвика сериозен дебат във и извън страната.

 

Какви са новите правила?

Когато се регистрират за нови договори за мобилни или мобилни данни, хората вече са длъжни да покажат националната си идентификационна карта (както се изисква в много страни) и да направят своите снимки. Сега вече ще бъдат сканирани и лицата им, за да се провери дали те съвпадат в базата данни с предоставения идентификационен номер на съответното лице.

Китай от години се опитва да наложи правила, за да гарантира, че всеки, който използва интернет, прави това под своята идентичност, припомня Би Би Си. През 2017 г., например, бяха въведени правила, изискващи интернет платформите да проверят истинската идентичност на потребителя, преди да им позволят да публикуват онлайн съдържание.

Новата регулация за телекомуникационните оператори беше определена от Министерството на индустрията и информационните технологии като начин за „укрепване“ на въведенатапреди 2 години система и гаранция, че правителството може да идентифицира всички потребители на мобилни телефони. Защото повечето китайски интернет потребители имат достъп до интернет именно чрез своите смартфони.

 

Притеснени ли са китайските граждани?

Когато новият регламент бе обявен през септември, китайските медии не се занимаваха с това. Но онлайн, много потребители на социални мрежи изразиха опасения относно увеличаващия се обем на лични данни, които се съхраняват в тези мрежи.

"Хората биват наблюдавани все по-стриктно - написа потребител на уебсайта за микроблогинг Sina Weibo. - От какво се страхуват [правителството]?"

 

Колко застъпено е лицевото разпознаването в Китай?

През 2017 г. Китай имаше 170 млн. камери за видеонаблюдение в цялата страна и имаше цел да инсталира на приблизително 400 млн. нови до 2020 г. Страната също така създава система за „социален кредит“, за да следи резултатите от поведението и публичните взаимодействия на всички свои граждани, които са събрани в една база данни.

Целта е до 2020 г. всички в Китай да бъдат записани в огромна национална база данни, която съставя фискална и правителствена информация и ще прави "ранкинг" за всеки гражданин на страната. Лицевото разпознаване има ключова роля в системата за наблюдение и се смята за добър начин за залавяне на издирвани. Миналата година, например, местните медии съобщиха, че полицията е успяла чрез новата технолагия да открие и залови издирван, който е бил сред 60 000 души на концерт.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата