Лабораториите все още не докладват резултатите от бързите антигенни тестове, а е много важно да го направят. В статус във Фейсбук профила си д-р Петър Марков, епидемиолог в Оксфорд, обосновава защо:
"Преди около 2 седмици писах за бързото навлизане на антигенните тестове в България. Всъщност, поради ниската си цена и вече доста масовата си достъпност, те навлизат много по-бързо отколкото си даваме сметка. Това на теория е чудесна новина, защото би могло да доведе до много бързо установяване на заразените/заразните и да помогне за изолация и карантиниране, за много по-пълно откриване на случаите, и по-добра статистика.
Парадоксално, в момента се случва точно обратното. В момента по всичко личи - държавата не е въвела бързия антигенен тест като официален референтен метод, въпреки че това е факт вече на много места, и Европейският център за контрол на болестите го определи като валиден референтен метод. В момента, доколкото ми е известно, никоя лаборатория не докладва положителните проби, получени с антигенни тестове. В същото време, поради ниска цена, достъпност и наличност все повече хора си правят именно този тест вместо ПСР. Разликата в цената е голяма, резултатът се научава почти веднага, тестът може да се извърши почти от всеки и не са нужни никакви лабораторни уреди или реактиви отвъд това, което е в самия тестов кит.
Никой не може да каже какъв процент от хората, които имат нужда от тест, си правят антигенен тест вместо ПСР, но със сигурност в момента антигенните тестове агресивно изместват ПСР тестовете като метод за установяване на заразени с коронавируса. В резултат на това статистиката за броя на заразени, която така или иначе никога не е много точна по самата си природа, в момента все повече се изкривява (вероятно с всеки изминат ден) в посока към тежко подценяване на реалния брой заразени и от там на истинските размери на епидемията в България. На практика това означава, че данните за дневния брой заразени, които така или иначе са само ориентировъчни, в момента вече метаморфозират в откровено подвеждащи. Досега ги ползвахме само за едри трендове и посоки на промяна, винаги с едно наум. Сега например никой вече не би се осмелил да каже дали привидното забавяне в растежа на броя на новозаразените в данните от около 2 седмици се дължи на действително намаляване на темпа на растеж на епидемията или е, защото с всяка изминала седмица все по голяма част от заразените не правят ПСР, защото вече са направили антигенен тест и съответно за тях статистиката не знае.
И тук е важно да се обърне внимание на още една много важна и любопитна причина много хора да предпочитат антигенния тест. Предпочитат го, защото не се докладва. Ако имате сериозни съмнения ,че сте заразен, ви е страх, че ако отидете да се тествате, ще ви наложат изолация при положителна ПСР проба. Ако имате близък, който се е разболял и се притеснявате, че след ПСР ще ви карантинират всички вкъщи, но вие имате важна работа и за какво, по дяволите, му е нужно на човек да стои в къщи, щом така и така вирусът не съществува. В тези случаи просто отивате, правите си бърз антигенен тест и voilà! – знаете си резултата, но никой не ви се меси. Тези тестове никой не ги докладва и няма опасност да ви карантинират или изолират. Можете спокойно да си ходите заразен навън или на работа. По-евтин, по-лесен, чиста работа!
Министерството на здравеопазването трябва в много експедитивен порядък да включи бързия антигенен тест като референтен метод за диагноза на инфекция със САРС-КоВ-2, за да се знае какво се случва с разпространението на вируса в България. Без адекватна информация не може да се взимат правилни решения за управление на кризата. Имаме достатъчно трудности да се справим с нея, за да се правим насила слепи за ситуацията."
Преди около 2 седмици писах за бързото навлизане на антигенните тестове в България. Всъщност, поради ниската си цена и...
Posted by Peter Markov on Saturday, November 21, 2020