Плачевното състояние на здравните грижи в много населени места се потвърждава всеки ден. Триажният кабинет в Дупница например затвори след едва три седмици работа, при това непълноценна - заради липса на лекари работното време бе скъсено веднага след отварянето. Сега обаче медиците съвсем изчезнаха. “Отказах се от работа в кабинета. Възрастна съм и дори с очила не виждам теста положителен ли е или отрицателен. Не мога да рискувам живота на пациентите. Започнах работа, защото имам нужда от пари, изплащам голям кредит, но се отказах”, заяви 74-годишната д-р Зорка Тодорова пред вестник "Струма". Тя изкарала в триажния кабинет едва две смени. Вторият лекар, който давал дежурства, взел няколко дни отпуск заради преумора, а третият се върнал в частната болница, където работи.
Продължава да е тежка ситуацията и в Свищов. В местната болница са пратени студенти от Плевен да помагат. Парадоксалното е, че пациентите ги обгрижва инфекционист от Сливен, който посещава болницата един път в седмицата. През другото време консултира по телефона. Общинската болница в Трявна „Д-р Теодоси Витанов“ пък обяви апел за набиране на доброволци - за санитари, чистачи, за доставка на лични вещи и храна до болните и за събиране на битовите отпадъци.
От цялата страна вали и недоволство спрямо личните лекари, че пращат пациентите директно в болниците или триажните кабинети, без те да ги преглеждат лично. Това води до претрупване с работа на колегите им.
Още по темата: