Защо призивът на над 170 съдии за дисциплинарна проверка срещу избрания за главен прокурор Иван Гешев не е включен в дневния ред за заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет. Този въпрос е пратил председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов до министъра на правосъдието Данаил Кирилов, съобщиха от кабинета на съдията.
В призива на съдиите освен дисциплинарно дело срещу Гешев се настоява и той да се извини на членовете на ВСС Атанаска Дишева и Олга Керелска. Иска и извинение от самия Кирилов. Причината е поведението на двамата по време на двете заседания на съвета, на които беше обсъдена и гласувана безалтернативната кандидатура на Гешев.
Призивът на съдиите може да бъде подписан и от хора извън системата.
"На мой въпрос по време на провеждане на заседанието на Пленума на ВСС на 21.11.2019 г. дали обръщението е получено във Висшия съдебен съвет и защо не е в дневния ред, представляващият ВСС г-н Боян Магдалинчев отговори, че е постъпило в Съвета, но не е включено в дневния ред на Пленума, тъй като не е той човекът, който определя дневния ред, а по Конституция и закон министърът на правосъдието го утвърждава.
Поради това моля за Вашата позиция по въпроса защо цитираното обръщение не е включено за разглеждане в дневния ред на заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет, проведено на 21.11.2019 г.", пише Панов до министъра.
Напрежение в съвета имаше и заради отказа на мнозинството от кадровиците да обсъдят законодателното предложение след края на мандата си да могат да бъдат повишени без конкурс, т.нар. кариерен бонус. По предложение на Олга Керелска тази идея беше обсъдена от Съдийската колегия, която в мнозинството си не се съгласи с подобна промяна в закона. Въпросът беше отнесен до Пленума на ВСС, защото по принцип той дава становища по законопроекти.
Днес обаче Даниела Машева предложи точката да бъде оставена без разглеждане, защото ВСС няма компетентност да дава становища по законопроекти между двете четения в парламента. "Направени са допълнителни предложения, но след като към нас няма официално искане за изразяване на становище, нямаме компетентност", каза Машева, цитирана от lex.bg.
"Не знам кой друг, освен нас, може да изрази становище. Да се крием зад липсата на формална процедура точно по този въпрос ми се струва недостойно", каза обаче Атанаска Дишева. Лозан Панов добави, че все пак става дума за устройствения закон на съдебната власт. "Криенето зад процедурната възможност да не се произнесем подсказва корист, защото неизразявайки мнение по-голямата част от членовете на съвета ще спомогнат за гласуване на закона, който дава кариерен бонус за самите тях", каза Панов. И призова колегите си да проявят достойнство и да изразят позиция. Но с 16 на 6 гласа мнозинството подкрепи предложението на Даниела Машева.
"Всеки цинизъм си има граници, но очевидно във ВСС цинизмът няма граници. С две бездействия днес, се показа пълно неглижиране на мнението на магистратите и тяхната позиция", обобщи Панов ситуацията с писмото на съдиите и с липсата на становище за кариерния бонус.
"И ако някой си задава въпроса на гласуването за главен прокурор дали е имало корист, сега вече всеки получава своя отговор. Политиците избират 11 членове на ВСС и след това същите тези политици им дават кариерен бонус. Оттук нататък до края на мандата на ВСС те само трябва да изчакат, за да се качат в по-горна инстанция – нещо, което очевидно е важно за тяхното кариерно развитие", каза Панов като напомни, че останалите магистрати са поставени в съвсем друга позиция – да се явяват на конкурси. "Виждам корист, защото користта означава да направиш нещо и след това да получиш нещо. В този случай видях как цялата политическа квота подкрепи кандидатурата на единствения кандидат, а след това тези колеги ще използват, сигурен съм, законовите промени", каза още Панов.