Лука Модрич спечели "Златната топка"

04 Дек. 2018

Халфът на хърватския национален отбор и "Реал" (Мадрид) Лука Модрич спечели най-ценния индивидуален приз във футбола - Златната топка на списание "Франс Футбол". Той изпревари в призовата тройка миналогодишния победител Кристиано Роналдо ("Ювентус") и световния шампион с екипа на Франция Антоан Гризман ("Атлетико").

Така Модрич сложи край и на 10-годишната тотална доминация на звездата на Ювентус и легендата на Барселона Лионел Меси, които спечелиха по 5 пъти класацията. Двамата бяха неизменни победители за "Златната топка" от 2008 година насам. Аржентинецът дори остана извън първите 4 в класирането, което е най-слабият резултат за него на тази церемония от 2006 г.

Модрич е първият хърватин, спечелил отличието. Той имаше невероятна година, след като бе с основна заслуга за спечелването на трета поредна титла от Шампионска лига от "Реал", а след това изведе Хърватия с капитанската лента до исторически финал на световното първенство в Русия. Със спечелването на "Златната топка" Модрич обра всички големи индивидуални награди, след като по-рано през годината бе обявен за най-добър играч на годината на УЕФА и ФИФА.

Връчена бе и "Златна топка" за жена, спечелена от норвежката Ада Хегерберг, както и първата Copa Trophy за играчи под 21 години, спечелена от французина Килиан Мбапе .