Русия се опитва да предотврати присъединяването на страните от Западните Балкани към НАТО. За всички е съвършено ясно, че Москва провежда деструктивна политика спрямо Европейския съюз (ЕС), европейското единство и ценности. В това няма никакво съмнение. Това казва черногорският президент Мило Джуканович, предаде БГНЕС. Според него “чужди сили са замесени в протестите, които се провеждат в страната с искане за неговата оставка и обвинения в корупция”.
“Русия и Китай имат легитимни интереси на Балканите, където има увеличено руско влияние и по-специално в Сърбия. Китай инвестира в инфраструктурата с цел увеличаване на мощта си в Централна и Източна Европа. Въпросът не е дали Русия, Китай или друга трета страна има интереси на Балканите. Въпросът е защо Европа преотстъпва този регион на някой друг. Според мен това е от първостепенно значение за Европа”, казва още Джуканович.
Черногорският държавен глава смята, че на Балканите все още се води културна битка. Той се надява Брекзит да доведе до укрепването на единството на ЕС, вместо до неговото подкопаване. “Може би този опит от Брекзит ще укрепи ЕС. Не виждам нито една друга страна-членка да бърза да се хвърля в британската авантюра. Излиза, че е трудно да се влезе в ЕС, но е още по-трудно да се излезе”, подчертава Джуканович и определя интеграцията на Западните Балкани в ЕС като решаваща за съюза за защитата му от руското и китайското политическо и икономическо влияние в региона. “Европа няма право да предава този стратегически регион на други глобални играчи”, заявява той.
Черногорският лидер смята, че ако балканските държави, които са претърпели войните през 90-те години на миналия век, изостанат при изпълнението на необходимите реформите за членство в ЕС и останат извън евросъюза, тогава самото бъдеще на ЕС може да бъде застрашено. “Европа е длъжна да се защити от деструктивността и трябва да осъзнае собствените си стратегически интереси. ЕС трябва да продължи политиката си на разширяване, независимо от кризата… Този проблем не трябва да се разглежда като черногорски или балкански, а като европейски. Няма по-добра консолидация за ЕС от неговото единство”, казва в заключение Мило Джуканович.