Медия без
политическа реклама

Новите случаи на ковид са 4922, починалите - 135

Само за ден в болница са влезли 954 пациенти с COVID-19

04 Ноем. 2021Обновена
Новопостъпили в интензивните отделения са 64 души, като 60 от тях са неваксинирани.
EПА/БГНЕС
Новопостъпили в интензивните отделения са 64 души, като 60 от тях са неваксинирани.

4922 са новите случаи на коронавирус у нас през последното денонощие, сочат данните към 00:00 часа на 4 ноември. 86% от тези хора не са ваксинирани. Новите случаи са установени с близо 40 хил. теста, което означава, че положителните проби са 12,3 на сто. Обичайно, най-много от новите случаи - 1232, са в столицата. Следват областите Варна с 456, Пловдив с 336, Бургас - 271, Благоевград - 219. Само в 11 области новите случаи са двуцифрено число, като най-малко са в Кърджали - 32.

Починали са още 135 души, като 93,33 % от тях не са били ваксинирани. Общият брой на починалите от началото на пандемията е 24 589. Най-младата от новите жертви е мъж на 36 г., за когото няма информация за придружаващи заболявания.

Само за ден в болница с ковид са постъпили 954 пациенти. 89,62% от тях са без ваксина. С тях хоспитализираните са вече 8191, от които 715 са в интензивни отделения. Новопостъпили в интензивните отделения са 64 души, като 60 от тях са неваксинирани. За 14-дневен период постъпилите в интензивно отделение въпреки ваксината са 32-ма от 632-ма, т.е. 5,06 %. Още миналата седмица здравният министър Стойчо Кацаров обяви, че ситуацията с интензивните и реанимационните легла е критична.

Четвъртата вълна на COVID-19 продължава да предизвиква нови и нови тревожни данни. Според данните на Единния информационен портал за изминалото денонощие критичният праг от 8000 души в болница е надхвърлен с почти 150 души.

Активните случаи у нас към момента са 107 948. Любопитно е, че карантинираните са близо два пъти по-малко - 57 448 към момента.

За денонощие като излекувани са отчетени 2382 души.

Поставени са 19 553 дози ваксини. Със завършен ваксинационен цикъл вече са 1 538 928 души. С бустерна доза са 21 747 души.

Обратните завои в действията на здравно министерство около епидемията продължават. Със своя заповед здравният министър въвежда ново правило - сертификатите за незавършен курс на ваксинация да могат да се ползват най-рано 15 дни след самото поставяне на ваксината.

ДОБРОВОЛЦИ

Над 30 души са откликнали на призива на ВМА, която търси доброволци за борбата с ковид, съобщи Нова тв. "От името на ръководството на ВМА искам да благодаря за помощта, която наистина е важна за нас. Не е нужно хората да бъдат медицински лица, за да помогнат на екипите", казва Лили Иванова, студент по медицина и доброволец в болницата вече над година и половина. 

Сред заявилите готовност да се включат в подкрепа на медиците са инженери, адвокати, готвачи и учители. Желаещите, които не са медицински лица, ще се включат в хигиенно-санитарната дейност и ще помагат на болните, като ги хранят, или просто да си поговорят с тях. От студентите по медицина ще се очаква да помогнат на сестрите и лекарите.

Критичната ситуация с разпространението на COVID-19 в България и недостигът на кадри принудиха Военно-медицинска академия (ВМА) да отправи апел за набиране на доброволци.

 

"ДИСКРЕТНИ ДОБРИ НОВИНИ"

На брифинг днес преди обед зам.-министърът на здравеопазването Александър Златанов съобщи за добри, но все още едва забележими тенденции в хода на пандемията. „Имаме дискретни данни за обръщане тренда. Положителността на тестовете на база 14 дни започва да намалява. Съотношението между заболели и постъпили в лечебни заведения е много по-различно, отколкото при предишни пикове на пандемията. При много заболели имаме по-малко хора, постъпващи в лечебни заведения", заяви той. На брифинга бе съобщено още, че другата седмица ще стане ясно дали хората с антитела ще получават зелен сертификат. Предстои експертна дискусия. Освен това Златанов намекна, че идеята за командироване на лекари из болници, която има министерството, едва ли ще се осъществи. Зам.-министърът заяви, че хората си имат работни места и не могат да бъдат накарат насила. 

Междувременно служебният кабинет отпусна поредни траншове извънредно финансиране заради пандемията. С 24, 3 млн. лв. МЗ ще закупи допълнителни 30 000 флакона от продукта "Ремдесивир". Здравно министерство получава и други 46 474 600 лв. за закупуване на 1 533 037 дози ваксини. В съобщението не се уточнява на кой производител са ваксините. Извънреден трансфер от 15 млн. лв заради епидемията ще има и към системата на висшето образование. 13,6 млн. лв. ще бъдат разпределени между вузовете за добавки към възнагражденията на преподавателите покрай дистанционното обучение, с 1,4 млн. лв. ще бъдат увеличени средствата за стипендии на студентите. 

 

Последвайте ни и в google news бутон