Коронавирусната ваксина, разработена съвместно от Оксфордския университет и фармацевтичната компания Astra Zeneca, изглежда безопасна и предизвиква имунен отговор. Този факт предизвика бурен възторг в британските медии, а премиерът Борис Джонсън специално поздрави научния екип.
Изпитания, в които са участвали 1077 души, показаха, че ваксината води до създаване на антитела и Т-клетки, които могат да се борят с коронавирус. Констатациите са много обещаващи, но все още е твърде рано да се разбере дали това е достатъчно, за да се предложи защита и са в ход по-детайлни проучвания, съобщи Би Би Си. Въпреки това Обединеното кралство вече е поръчало 100 милиона дози от ваксината.
"ChAdOx1 nCoV-19 показа приемлив профил на безопасност и съответно повишаване на антителата. Тези резултати, заедно с индуцирането както на хуморални, така и на клетъчни имунни отговори, подкрепят по-голямата оценка на този кандидат за ваксина в текущата програма във "Фаза 3", се посочва в публикувания днес доклад в сп. Lancet.
Според изследването ваксината е "безопасна и поносима". Учените подчертават, че "с тази ваксина трябва да се правят по-нататъшни клинични проучвания, включително при възрастни хора".
ChAdOx1 nCoV-19 е произведена от генетично разработен вирус, който причинява обикновената настинка при шимпанзетата. Той е силно модифициран, най-напред, за да не може да причини инфекции у хората, но също и за да "прилича" повече на коронавирус. Учените постигнаха това, като прехвърлиха генетичните инструкции за "шиповия протеин" на коронавирус - решаващия инструмент, който той използва, за да нахлуе в човешките клетки - към ваксината, която разработиха. Това означава, че ваксината прилича на коронавирус и имунната система може да се научи как да го атакува.
Голяма част от фокуса върху коронавируса досега беше върху антителата, но те са само една част от имунната ни защита. Т-клетките принадлежат към групата на белите кръвни клетки, спомагат за координацията на имунната система и са в състояние да открият кои от клетките на тялото са били заразени и ги унищожават. Почти всички ефективни ваксини индуцират както антитяло, така и Т-клетъчен отговор.
Нивата на Т-клетките достигат максимума си 14 дни след ваксинацията, а нивата на антителата достигат пика след 28 дни. Изследването не е продължило достатъчно дълго, за да даде окончателен отговор колко дълго може да продължи действието им, показа проучването, за което съобщава "Лансет" (Lancet).
"Наистина сме доволни от резултатите, публикувани днес, тъй като виждаме както неутрализиращи антитела, така и Т-клетки, каза пред BBC проф. Андрю Полард от изследователската група в Оксфорд. "Но основният въпрос, отговорът на който всеки иска да знае, е дали ваксината работи, предлага ли защита... и ние сме в период на изчакване".
Проучването показва, че 90% от хората са развили неутрализиращи антитела след една доза. Само на десет души са били дадени две дози и всички те са произвели неутрализиращи антитела. "Не знаем нивото, необходимо за защита, но можем да увеличим максимално отговорите с втора доза", заяви проф. Полард пред BBC.
Ваксината има странични ефекти. Но те не са опасни. 70% от приелите я участници в проучването са развили треска или главоболие. Според изследователите тези прояви могат да се третират с парацетамол.
КОНКУРЕНЦИЯ
Междувременно немската биотехнологична фирма BioNTech и американският производител на лекарства Pfizer изнесоха допълнителни данни за тяхната експериментална ваксина Covid-19, които показат, че тя е безопасна и предизвиква имунен отговор при тествани пациенти, съобщава БНР. Според тях даните демонстрират предизвикване на високо ниво на Т-клетъчния отговор срещу коронавируса. Резултатите бяха оповестени от изпитване в Германия с тестване на 60 здрави доброволци и дойдоха, след като компаниите по-рано този месец съобщиха данни за съответно проучване в ранен стадий в САЩ.
Данните са достъпни на онлайн сървъра Medrxiv - интернет сайт, разпространяващ непубликувани ръкописи в областта на здравните науки, съобщиха BioNTech и Pfizer.
Кандидат за китайска коронавирусна ваксина също показа положителни резултати по време на изпитване във "Фаза 2", проведено в КНР. Проучването също е публикувано в медицинското списание Lancet. Проучването показа, че Ad5-векторна ваксина за Covid-19, разработена от Пекинския институт по биотехнология и компанията CanSino Biologics, е безопасна и предизвиква имунен отговор към вируса. Изпитването е проведено сред здрави възрастни и показа, че тези над 55-годишна възраст развиват "значително по-нисък имунен отговор", така че може да се нуждаят от допълнителна доза от ваксината.