Омбудсманът Мая Манолова организира днес обществена дискусия по проблемите с наднорменото замърсяване на въздуха, която ще се състои от 14.00 часа в сградата на институцията / гр. София, ул. „Георг Вашингтон“ № 22/.
Повод за форума са десетки жалби от граждани, сред които най-голям брой от столичани и по-специално от жители на кв. „Красна поляна“. Хората настояват за предприемане на спешни действия с конкретни резултати за преодоляване на замърсяването с фини прахови частици и за подобряване качеството на атмосферния въздух.
В дискусията са поканени да участват всички отговорни по проблема институции – Столична община, министерствата на околната среда и водите, на здравеопазването, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на земеделието, храните и горите, на труда и социалната политика, на вътрешните работи, Национален институт по метеорология и хидрология, Химикотехнологичен и металургичен университет, Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, неправителствени организации и заинтересовани граждани, съобщават от институцията.
За разлика от други столици по света, които реално предприемат мерки срещу проблема, Столичната община се бори с него предимно на теория. Редовните съобщения, че се оросяват и мият улици например никога не съдържат информация кои улици са измити и колко пъти в годината - сметките и действията на фирмите по чистотата са една от най-добре пазените тайни на столичната администрация. В същото време София основно продължава да разчита на сухото метене с метли и не отваря дума да го замени с по-съвременни методи. Граждани сигнализират, че машинното метене също се прави на сухо, поради което запрашава даже повече от служителките на "Чистота". Когато положението е нетърпимо, Столичният инспекторат отчита фиктивно няколко проверки за незаконно горене на гуми и отпадъци, но в същото време дори в центъра това е ежедневна дейност за пунктове за вторични суровини и автосервизи, които никой не закача. На този фон кметът Фандъкова обича да крие бездействието си зад големите транспортни проекти на София - метрото и подновяването на градския транспорт. Цялата обществена енергия по въпроса пък обикновено се губи в спорове кога да има зелен билет, въпреки че неговата полза за въздуха е доста спорна.