Мнозинството в парламента окончателно одобри отделянето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) от Българската академия на науките (БАН), което ще стане факт от 1 януари 2019 г. "За" гласуваха 93 народни представители, а "против" бяха 38, предаде "Дневник".
Депутатите решиха още институтът да излезе от структурата на БАН с цялото си имущество, с всички права и задължения, както и с членство във всякакви международни организации.
Решението бе взето днес с гласуването на второ четене на държавния бюджет за следващата година, в преходните и заключителните разпоредби на който е предвидено, че институтът вече е самостоятелно юридическо лице, чийто ръководител е разпоредител с бюджет по бюджета на Министерството на образованието и науката (МОН). В националния бюджет няма отделен ред за субсидията на НИМХ, но се предвижда тя да е от средствата на министерството за целеви трансфери. Държавната субсидия за БАН за 2019 г. е 94.1 млн. лева.
До отделянето на института от академията се стигна след няколко протеста с искания за по-голямо финансиране на работата му, както и след месеци преговори, на които посредничеше просветният министър Красимир Вълчев. Основният спор бе дали институтът ще излезе с цялото си имущество, като БАН настояваше комисия да го опише и раздлеи, но такава не бе създадена. От академията планират да създадат ново звено на негово място.
Парламентът реши още в срок от един месец Министерският съвет да приеме правилник за устройството и дейността на НИМХ, както и да задължи органите на БАН да изпълнят взетите решения.
От БСП предложиха в закона изрично да се запише, че хората от института по метеорология, които искат да останат в новото звено на академията, имат такова право. По информация на социалистите такова желание са декларирали 15 хабилитирани лица. Предложението не бе прието. Не бе прието и предложението на БСП разделянето на имуществото да стане постепенно.