Най-малко четири месеца ще продължи водният режим в Перник. Това стана ясно от думите на директора на Басейнова дирекция "Западнобеломорски район" в МОСВ инж. Радослав Георгиев пред БНР.
Той посочи, че в момента притокът към язовир "Студена" е три пъти по-малък от годишния график. По негови думи от началото на годината до края на октомври общият приток е около 11,5 млн. кубически метра.
На въпрос кога са разбрали, че има проблем с язовира и водата в него намалява драстично, Георгиев обясни, че информацията е била анализирана през септември.
Мярката, която е била предприета, е да се преустанови използването на питейна вода за промишлени нужди. По негови думи настоящата година е изключително суха и притокът в язовир "Студена" е най-малък от 2006 г. насам.
Георгиев подчерта, че до момента няма данни за източване на язовира и посочи, че всеки месец Басейнова дирекция проверява дали се спазва режимният график. Не са били установени нарушения в графиците за 2018 и 2019 г.
По-рано днес се разбра, че водата на язовир "Долна Диканя" е заразена със салмонела и е негодна за пиене. Това е показала първата проба, съобщи управителят на "ВиК" Перник Иван Витанов. Предстои да бъде изследвана нова проба в друга лаборатория.
В търсене на варианти за облекчаване на водната криза в Пернишка област е разконсервиран водоизточникът "Дарак", с който ВиК дружеството смята да захрани квартал "Варош". Неговият дебит е под 1л/сек., а от Владайския канал могат да се използват 15 л/сек., ако има разрешение, обясни Витанов.
Витошките водохващия са с много нисък дебит и не може да се разчита на тях, поясниха от водното дружество.
В момента водният обем на язовир "Студена" е 4 695 000 куб.м.