Група неправителствени организации излязоха с остри позиции срещу „нетърпимата презастроена среда на крайбрежието ни и ограничаването на гражданските права“. Становищата са адресирани до премиера Бойко Борисов, председателите на всички парламентарни групи в НС и ресорните комисии. Повод е второто четене на промените в закона за черноморското крайбрежие, с които се въвеждат големи глоби за плажуване върху дюни. В писмото на Асоциацията на парковете в България се казва:
Уважаеми Госпожи и Господа,
Обръщаме се към Вас във връзка с необходимостта от спешни действия в защита на морските ни плажове. Те, заедно със слънцето и морето, са един от трите фактора, които са в основата на най-големия ни подсектор в туризма – летният морски туризъм.
Настоящата ситуация с плажовете буди сериозна тревога, както по отношение тяхното опазване, така и по отношение начина им на стопанисване. Крайбрежната плажна ивица е изключителна държавна собственост съгласно Конституцията на България но за съжаление от десетки години ситуацията с тази собственост е в остро противоречие с разпоредбите на Конституцията – по данни на МРРБ от 4654 декара дюни общо по българските 297 плажа, 3272 декара са частна собственост, като над ¾ от тях – собственост на десетина юридически лица. Огромни площи от тях са заградени и не могат да се ползват от гражданите на България, а други – вече застроени.
Избраният начин на управление на плажовете, чрез концесии и наеми, може да води до приходи в бюджета и общините, но в същото време отблъсква огромен брой български граждани и чуждестранни туристи и ги прогонва към летните курорти на Гърция и Турция.
Крайбрежната плажна ивица се състои изцяло от шест типа местообитания, които съгласно Червената книга на България на МОСВ и БАН са в състояние застрашено и критично застрашено.
За съжаление последните промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, предложени от МОСВ и допълнени от народните представители само задълбочават критичната ситуация на българските плажове без да решат нито един от сериозните проблеми. Само ще посочим, че ако тези промени бъдат приети ще се узакони и умножи присъствието на леки коли и джипове по използваемата плажна ивица. Промените са в противоречие с разпоредбите на други закони, като например съществуването на различни правни и устройствени режими в един урегулиран поземлен имот, законово разрешаване на увреждането на природни местообитания целеви за опазване в Натура 2000 защитените зони и други. Абсолютно неразбираемо е защо тези промени забраняват на гражданите да паркират кемпери и каравани в законни къмпинги и паркинги, или защо е забранено на гражданите да поставят шатри в двора на къщата или вилата си.
Ние от Асоциацията на парковете в България се обръщаме към Вашата отговорност и настояваме за спешни действия и кардинални промени на съществуващата правна рамка с цел гарантиране опазването и устойчивото използване на българските плажове в интерес на икономиката и бъдещите поколения. Ние Ви предлагаме:
1. Да изпълните решението на Европейската комисия за разваляне на сделките на замяна на горите от държавния горски фонд, обявени за непозволена държавна помощ. Това би върнало в патримониума на държавата над 2700 декара дюни и плажове в районите на Крапец, Шабла, Дуранкулак, Камчия, Шкорпиловци, Бяла и Несебър.
2. Да предвидите в държавния бюджет средства за отчуждаване на останалите 1000 декара частни плажове и дюни, които са приватизирани или заменени като земеделски земи в нарушение на Конституцията в районите на Камчия, Шкорпиловци, Корал, Созопол, Бяла, Аркутино и Несебър. Максималната сума от 10 милиона лева за подобно действие не може да е непосилна за нашата държава, ако искаме да уважаваме и спазваме Конституцията. Тук желаем да отбележим, че в Оперативна програма околна среда все още стоят неизползвани 10 милиона лева за закупуване на имоти в Натура 2000 защитените зони – необходимо е само отваряне на тази мярка и добра воля на областните управи и общините, за да възстановим прилагането на Конституцията без съществени разходи от бюджета.
3. Да разпоредите премахването на всички огради в плажовете и дюните на България – те са и винаги са били незаконни строежи.
4. Да се откажете от системата на концесиониране и наемане на крайбрежната плажна ивица и възложете на общините да стопанисват плажовете в населените места, а областните управители – плажовете извън тях. Нека само тези публични органи изграждат в рамките на закона необходимата инфраструктура за опазване и стопанисване на крайбрежната плажна ивица. Това ще спре ежегодните нарушения на устройствените и природозащитни закони и скандалите по морето. Българският предприемач ще може да участва в обслужването на туристите, медицинската помощ и спасителна дейност, но вече ползвайки готова и законна инфраструктура. Трябва да отбележим, че в Оперативна програма околна среда са неусвоени над 50 милиона лева, предназначени за подобряване на природозащитното състояние на природните местообитания в Натура 2000, които могат лесно да се използват за изграждане на тази инфраструктура в защитените зони.
5. Да премахнете различните устройствени режими между зараждащите дюни от една страна и сивите, белите и облесените дюни от друга страна. Всички видове дюни са с обезпокоителен природозащитен статус - „застрашени“ от изчезване (съгласно проучванията на БАН). Не приемайте мъртвородени текстове – съмняваме се, че са много общинските инспектори, които могат да различат съобществата на песъчар, влагалищна властка, класник и морска люцерна (характерни за белите дюни), от тези на песъчар, бесарабски пирен, пясъчна метличина, ветрогон и класник (характерни за зараждащите се дюни), за да знаят къде да глобят за разполагане на шатра и къде то е позволено.
6. Министерски съвет да осигури отразяването на всички дюни и плажове в кадастралните карти и кадастралните регистри. Прилагането на тази съществуваща разпоредба ще спре нарушенията на устройствените закони в плажовете и дюните.
7. Да промените ЗУЧК и върнете задължението за изработване на Национална устройствена схема на Черноморското крайбрежие. Трябва в България да останат и плажове, зад които да няма стена от хотели и апартхотели. Тези все по-малко останали съхранени плажове са неприкосновеният запас на бъдещото развитие на туризма у нас. Нека никога не се повтаря ситуацията с безконтролното застрояване на Ахелой-Равда-Несебър-Слънчев бряг-Свети Влас. Българските плажове имат определен поемен капацитет на натоварване и десетките хиляди посетители могат да ги унищожат точно толкова лесно, колкото и застрояването им.
8. Да приемете законово ограничаване на строителството на апартаментни и вилни комплекси зад плажовете. Строителството и търговията с недвижими имоти не е туризъм и има коренно противоположни цели с туристическия бизнес. Чуйте гласа на специализираните организации от туристическия бранш.
Уважаеми Госпожи и Господа,
Крайбрежната плажна ивица е съставена от изключително чувствителни и крехки екосистеми и тяхната смърт ще е и фатален удар и върху българския морски туризъм. Днес, повече от всякога, са необходими бързи и решителни политически решения и действия, които да съхранят плажовете и дюните на България и те са във Вашите ръце.