Медия без
политическа реклама

Първите ваксини ще стигнат само за част от здравния персонал

Кабинетът представи плана за ваксиниране срещу COVID-19

04 Дек. 2020Обновена
Брифинг в МС

Представят Националния план за ваксиниране

Posted by bTV Новините on Thursday, December 3, 2020

Първите 125 000 ваксини, които правителството очаква да получи до края на годината, ще покрият нуждите на малка част от първата приоритетна група - медицински и помощен персонал в доболничната и болничната помощ. С най-голяма спешност правителството счита, че следва да се ваксинират 243 600 души - лекари, специалисти по здравни грижи, зъболекари, фармацевти, помощен персонал. Не е ясно дали първите количества ще стигнат за половината от тях или едва за 62 000 души - ваксината на  компаниите "Пфайзер" и "Бионтех", която се чака първа, се поставя двукратно, с период между двете дози от 21 дни.

На втора фаза ваксинирането ще обхване потребителите и персоналът на социалните институции, учителите и друг педагогически персонал и служителите на фермите за норки - общо 112 080 души. В трета фаза са служителите на критичната за страната инфраструктура и основни за обществения живот дейности - ВиК, полиция, АЕЦ "Козлодуй" и др. Най-амбициозна като обхват ще бъде четвъртата фаза на ваксинирането - на възрастните лица над 65 години и тези с хронични заболявания. Тази група обхваща общо 1,8 млн. души, от тях 1,5 млн. на възраст над 65 години. Ваксинирането ще е безплатно и доброволно, пожелалите да си поставят ваксина ще попълват декларация за информирано съгласие. 

Това предвижда Националният план за ваксиниране срещу COVID-19, одобрен на извънредно заседание на кабинета днес. Планът трябва да определи всички условия по организацията на ваксинирането - приоритетни групи, логистика по доставките, подготовка на персонала, поддържане на информационни регистри. България очаква да получи до края на годината 125 000 дози от разработената ваксина от консорциума между Pfizer Inc. и BioNTech Manufacturing GmbHand, но е възможно количеството да бъде намалено, защото производителят редуцира наполовина плановете си за първоначални доставки заради проблеми с осигуряването на суровини. 

За организация на ваксинирането страната ще бъде разделена на 6 региона. Първоначално бе обявено, че регионите ще са 7 - със самостоятелен статут на София-град, но тази идея е отпаднала. Определени са и 6 РЗИ-та, които ще координират в съответните региони - Враца, Велико Търново, Варна, столичната РЗИ, Пловдив и Бургас. Директорите на съответните инспекции ще са част от националния щаб за организация на ваксинирането и ще отговарят за координацията на цялата логистика по региони. Очаква се да бъдат организирани и мобилни екипи за извършване на ваксинации по места като домове за възрастни и др. Ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех", която ще бъде доставена първа, изисква сложна логистика, тъй като трябва да се съхранява при минус 70 градуса и не позволява често местене. 

Информационната кампания около самите ваксини ще започне след одобряването им от Европейската агенция по лекарствата. До края на тази седмица се очаква да бъдат доставени фризери и хладилници за съхранението на ваксините. Днес два хладилника ще бъдат инсталирани в "Булбио" и РЗИ-София, до края на седмицата хладилник ще има и в РЗИ-Бургас. До края на седмицата ВМА също ще получи поръчани три фризера от 850 литра с възможности за съхранение на огромен брой ваксини. "Пирогов" също декларира готовност да предостави фризери и да участва в логистиката. 

ПОКРИТИЕ 

"Абсолютно невярно е твърдението, че не се прави ваксиниране по време на епидемия", коментира главният здравен инспектор Ангел Кунчев. "Когато започне епидемия, веднага започват имунизациите, така както го направихме при морбилната епидемия, при полиомелита. Колкото по-рано се появи препарат, толкова по-добре, колкото по-широко се приложи – по-добре. Трябва да достигнем 70-75%,  за да предпазим обществото, защото иначе предпазваме само себе си. Но ние няма да отстъпим от решението ваксинирането да бъде доброволно и безплатно. Ще има големи разлики в нивото за ваксиниране, знаете, че България е на едно от последните места при ваксините за грип", коментира Кунчев. Както при всички ваксини, и тук има риск от поставяне на ваксина в инкубационен период на болестта, рискът тук е да се препише на ваксината последващата инфекция, обясни още Кунчев. Той изрази лично мнение, че няма проблем хората, прекарали вируса, да се ваксинират, защото имунитетът е до определен срок, който в момента все още не е ясен колко продължава.

СРОКОВЕ

Няма да бъдат внасяни ваксини, докато Европейската агенция по лекарствата не даде разрешение за употребата им. Такова ще има след детайлна оценка на безопасността и ефективността им, в която е ангажиран целия експертен персонал на ниво ЕС. По информация на ЕК оценката на ваксината, разработвана от Пфайзер/Бионтех ще бъде готова до 29 декември. Оценката на втората ваксина в напреднал стадий - на Модерна, се очаква през януари. Ако тези срокове не бъдат съкратени, ваксинация реално ще може да има след края на януари. 

ЛОГИСТИКА

При втората фаза на ваксиниране предвиждаме ваксините да стигат до хората - тоест до учители, социални домове, ферми за норки, с помощта на мобилни екипи, коментира здравният министър Костадин Ангелов. Дозите за масово ваксиниране ще се съхраняват при личните лекари - макар да изисква съхранение до -70 градуса, това е до един момент - ваксините след изваждането им от тази среда следва да се поставят до 5 дни, обясни Ангел Кунчев. 

Още по темата