Руският президент Владимир Путин подписа закон, който разширява правителствения контрол върху интернета, а според мнозина критици на режима ще доведе до повсеместна цензура, съобщиха световни агенции. Законът влиза в сила от 1 ноември.
Тий предвижда създаването на техническа възможност руският сегмент от мрежата да работи изолирано от световния интернет. Изпълнението ще се координира от държавната структура Роскомнадзор, а редът и "експлоатацията на защитните средства в мрежата на оператора" ще се утвърждават от руското правителство.
Поддръжниците на идеята твърдят, че това е предпазна мярка, в случай че САЩ или други враждебно настроени страни спрат достъпа на Русия до световната мрежа. Критици казват, че той ще даде по-голяма власт на държавните агенции за контрол върху информацията.
Международни правозащитни организации отправиха призиви към Путин да не подписва закона. В съвместна декларации на "Репортери без граници" и "Human Rights Watch" се посочва, че законът нарушава Европейската конвенция по правата на човека и пакта на ООН за гражданските и политическите права, които са подписани от Русия.
Потребители пък казват, че ще им е по-трудно да заобикалят наложените от правителството ограничения и че може да пострада качеството на връзката.