Медия без
политическа реклама

Русия предупреди САЩ за Венецуела

Москва, Турция, Китай, Куба, Мексико, Иран и Боливия подкрепят Мадуро. Вашингтон, Канада, Великобритания, Бразилия, Аржентина застават зад Гуайдо

25 Яну. 2019
ЕПА/БГНЕС архив

Москва счита признаването на председателя на венецуелския парламент Хуан Гуайдо за законен държавен глава за нарушение на всички норми на международното право, пише вестник Известия, цитиран от Агенция Фокус.. В телефонен разговор, руският лидер Владимир Путин изрази подкрепа на сегашния президент Николас Мадуро и отбеляза, че изострянето на вътрешнополитическата криза във Венецуела е резултат от „груба външна намеса“. Сега най-важното е да се предотврати външно въздействие върху ситуацията, обяснил за Известия ръководителят на латиноамериканския отдел на руското външно министерство Александър Шетинин. Експертите от Известия смятат, че нещата няма да стигнат до въоръжена инвазия във Венецуела, а резултатът от сегашната конфронтация зависи от позицията на армията, която досега е доста неясна.
Събитията във Венецуела, които за дни се превърнаха в световна тема, също послужиха като повод за доста остри изказвания от Москва.
„Никой няма право да отстранява с незаконни методи държавния глава, който наскоро спечели изборите“, написа руският премиер Дмитрий Медведев в свое Twitter съобщение.
Говорителят на президента Дмитрий Песков от своя страна отбеляза, че действителната двувластие във Венецуела е „опит за узурпиране на върховната власт“. Руските дипломати също говориха много за нарушаването на нормите на международното право. Един от първите, които реагираха, беше говорителката на външното министерство Мария Захарова. Примерът на Венецуела демонстрира добре, „как прогресивната западна общност в действителност се отнася към международното право, суверенитет и ненамеса във вътрешните работи на държавите, като ръчно сменя властта там“, пише тя във Facebook.
Руското външно министерство излезе с официално изявление във връзка със събитията в латиноамериканската страна, което нарече намесата на САЩ във венецуелските дела демонстрация на „тотално незачитане на нормите и принципите на международното право“ и „опит да се играе ролята на самозван господар на съдбата на други народи“.

Москва призовава всички страни категорично да се откажат от идеята за въоръжена интервенция във Венецуела, заяви и руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от TACC. "Сигналите, които идват от някои столици по темата, че външната въоръжена интервенция не е изключена, са от особено значение. Ние призоваваме да се отхвърлят категорично такива мисли", подчерта той.
„Още веднъж изразяваме убеждението, че Съединените щати, които са параноично притеснени, че някой се намесва в изборите им, без да имат никакви доказателства в ръцете си, което не е първият случай през последния месец, специално във Венецуела правят това пределно грубо - те се опитват да говорят за съдбата на други нации, но всъщност те просто се намесват във вътрешните им дела, каза министърът. “Комисия на Мюлер (американският специален прокурор Робърт Мюлер, който разследва намесата в американските избори през 2016 г. – бел. ред) дори не е необходимо да създавате. "
"Обръщаме се към опозицията във Венецуела, към опозицията, която, надявам се, поставя националните интереси на страната си на преден план, а не да се превръща в пионка на нечия много мръсна и престъпна игра ", каза Лавров.
Според него е необходимо да се действа в рамките на конституцията и да се зачита правото на венецуелците да определят съдбата на тяхната страна. "Международната общност е длъжна да създаде условия за национален диалог, в който всеки има право да изразява мнението си. Но това не трябва да бъде придружено от насилие и не трябва да бъде придружено от призиви за насилствено сваляне на легитимното правителство", заяви руският външен министър. Ние сме готови да работим със всички отговорни държави, които са готови да спомогнат за създаването на условия, които ще позволят на венецуелците да започнат диалог, воден от националните интереси на тяхната страна ", завършва изявлението.
Солидарност с Николас Мадуро изразиха Турция, Китай, Куба, Мексико, Иран и Боливия.
Междувременно, много страни откровено последваха Съединените щати, които заявиха, че сега смятат за легитимен лидер на Венецуела председателя на Националното събрание Хуан Гуайдо. Канада,  Великобритания Аржентина, Бразилия, Чили, Колумбия, Коста Рика, Парагвай, Перу, Еквадор, Гватемала и Организацията на американските държави. На свой ред Николас Мадуро прекъсна дипломатическите връзки със САЩ и даде на американските дипломати 72 часа да напуснат.
35-годишният опозиционер се обяви за временен президент, в разгара на мащабни антиправителствени демонстрации. И въпреки че протестните митинги не доведоха до падането на режима, някои страни вече са решили, че дните на Мадуро са преброени и са разчитали на Гуайдо. Канада, 11 страни от Латинска Америка и почти целият Европейски съюз го признаха за легитимен лидер на Венецуела.
Подкрепа за председателя на Националното събрание на Венецуела изрази и Доналд Туск, а шефът на европейската дипломация Федерика Могерини заяви, че Националното събрание е „демократично избрана институция“ в очите на Брюксел. Потвърждавайки отказа да смята Мадуро като законен президент, Могерини мълчаливо постави въпроса за отношението на Европа към самопровъзгласяването на Гуайдо.
Елисейският дворец, който наскоро осъди вицепремиера на Италия и лидер на „Движение 5 звезди“ Луиджи ди Майо за публична подкрепа на жълтите жилетки, не остана настрана от проблемите на Венецуела. Президентът Еманюел Макрон приветства „смелостта на стотици хиляди венецуелци, които излязоха на улиците в името на своята свобода“.
Москва и Каракас „имат много конкретни проекти по отношение на търговско-икономическото и инвестиционно сътрудничество“, отбеляза Дмитрий Песков.
„Разбира се, ние сме заинтересовани да поддържаме и подобряваме добрите си отношения с Венецуела“, призна говорителят на президента.
Влошаването на ситуацията във Венецуела рязко повдигна въпроса за бъдещите перспективи на руския бизнес в тази страна. Москва е основен инвеститор в енергийния сектор на Венецуела, като осъществява съвместни проекти в областта на добива на петрол. В страната има няколко предприятия, създадени с участието на руски компании.
Каракас също се смята за един от водещите вносители на руски оръжия. Съществува сътрудничество и в други области, включително в селското стопанство. По предварителни данни на министерството на земеделието търговията със селскостопански продукти, суровини и храни между Руската федерация и Венецуела през 2018 г. в сравнение с 2017 г. се е увеличил с 65%. Миналият декември Николас Мадуро посети Москва, където договори 5 млрд. долара инвестиции в петролната индустрия и доставката на 600 хил. тона зърно.
Сега основният момент е да се предотврати външно влияние върху ситуацията, сигурен е дипломатът Александър Шетинин. 
Владимир Давидов смята, че САЩ няма да прибегнат към въоръжена инвазия: Вашингтон не се интересува от мощен конфликт в съседство. Те обаче ще продължат да използват такива лостове като открити политико-дипломатически средства и задкулисни действия на специалните служби. Нисък е риска от нахлуване на американците във Венецуела, смята и Оливие Компаньон. Според него това ще бъде лоша услуга за подкрепената от САЩ опозиция, поставяйки под въпрос законността на появата на „преходното правителство“.
Според експерти, сега всичко опира до позицията на армията, която във Венецуела традиционно играе ролята на гарант за стабилност. В същото време тя не е толкова монолитна, както преди: ако редица висши служители на въоръжените сили недвусмислено изразиха подкрепа за конституционния ред и лично за Мадуро, то тогавашният министър на отбраната Падрино Лопес обяви само подкрепа за конституцията, без да споменава президента. Освен това, в някои райони на страната силите за сигурност просто се разпръснаха пред протестиращите, като се придържаха към призива на „президент номер две“ да не стрелят по хората.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата