Медия без
политическа реклама

САЩ готвят закон за борба с руското енергийно влияние в Източна и Централна Европа

Конгресът придвижи и закон срещу "руската заплаха във Венецуела"

26 Март 2019Обновена
Майкъл Помпео
ПП ГЕРБ
Майкъл Помпео

Камарата на представителите на Конгреса на САЩ подкрепи законопроекта за помощ при диверсификацията на източниците на енергоресурси на страните от Централна и Източна Европа и борба с енергийното влиянието на Русия. „За“ законопроекта гласуваха 391 конгресмени, а 24 бяха „против“.

Ако законопроектът бъде одобрен и от Сената, той трябва да бъде подписан от президента на САЩ.

Според вносителите на проекта, САЩ трябва „да помогнат на страните от Централна и Източна Европа да намалят своята зависимост от енергийни ресурси от страни, които използват зависимостта в сферата на енергетиката, за да разпространяват политическото си влияние, като Руската Федерация, която използва природния газ, за да принуждава, сплашва и оказва влияние на други страни“.

Във връзка с това, според законопроекта, Държавният департамент и свързаните с него ведомства трябва „да подкрепят усилията на Европейската комисия и правителствата на страните от Централна и Източна Европа, целящи укрепването на тяхната енергийна сигурност“.

Това трябва да се състои, от една страна - от „дипломатическа и политическа поддръжка“, а от друга – от финансова поддръжка на конкретни проекти в сферата на енергетиката.

За целта се предлага да се „отдели финансиране в размер на не повече от $1 млрд. за подкрепа на частни инвестиции в проекти, подпомагащи диверсификацията на източниците на енергия, както и на системите за пренос на енергоресурси в страните от Централна и Източна Европа“.

Законопроектът предвижда още да се отделят $5 млн. за Агенцията за търговия и развитие на САЩ, която да окаже съдействие на европейските страни да наемат допълнителни служители, които да се занимават с тези въпроси.

По-рано на конференцията CERAWeek в Хюстън американският държавен секретар Майкъл Помпео заяви, че Вашингтон не иска американските съюзници в Европа да зависят от доставките на природен газ от Русия в резултат на изграждането на газопровода „Северен поток 2“. Той отбеляза, че Съединените щати възнамеряват да „помогнат на приятелите си да осигурят диверсификация“ на енергийните доставки.

В тази връзка Помпео отбеляза ролята на частните компании за увеличаване на износа на втечнен природен газ в Полша. 

Проектът "Северен поток - 2" включва изграждането на два газопровода с общ капацитет от 55 млрд. куб. м годишно газ от бреговете на Русия през Балтийско море до Германия. Разходите за строителство се оценяват на 9,5 млрд. евро, пускането на тръбопровода се очаква до края на 2019 година.

-----------------

Камарата на представителите в американския конгрес прие, и то единодушно, и законопроект „за борба с руската заплаха във Венецуела“. Според него се забранява влизането в САЩ на руски представители, които подкрепят силите за сигурност на Венецуела. Предлага се техните визи да бъдат отменени. 

Ако и Сенатът одобри законопроекта и той после бъде подписан от Доналд Тръмп, държавният секретар ще трябва:
- В течение на месец да представи „стратегия за борба с руско-венецуелското сътрудничество“;
- В течение на три месеца да оцени потенциалната заплаха от това руски фирми да купят базирана в САЩ енергийна инфраструктура, принадлежаща на венецуелската компания CITGO;
- В течение на четири месеца да представи отчет за сътрудничеството между Москва и Каракас по линия на сигурността и „потенциалната заплаха от това сътрудничество за САЩ и страните от Западното полукълбо“.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата