Медия без
политическа реклама

Шефът на НЗОК: Не сме спрели течовете, но вървим в правилната посока

02 Дек. 2019
Д-р Дечо Дечев
Илияна Кирилова
Д-р Дечо Дечев

"Аз не съм спрял течовете в здравната систем, но с моя екип вървим в правилната посока." Това заяви пред БНТ управителят на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев.

"Докато отидем до крайния етап и да кажа от днес няма да има повече течове, има доста път да извървим. Но мисля че сме по правилния път. Поставят се основите на нещо, което беше разрушавано през тези 20 г. – разрушаване в полза на определени хора, които чрез това разрушаване искаха да си решат партийни интереси, на една по-голяма група които искаха да си решат корпоративни интереси и на едно бездействие от страна на Министерството на здравеопазването - казвам го едно към едно, в тези 20 години, които единствената цел беше ангажименти, които по закон би трябвало да върши то, да ги прехвърля на касата", допълни Дечев.

Той добави, че парите за здравеопазване догодина са 4,7 млрд. лева. "Тези пари ги събираме всички ние, така е направена системата, че колкото съберем като здравно осигурени лица, толкова ще ни бъде бюджетът. Ако някой си представя, че плюс тези пари, които събираме всички ние отнякъде се наливат още пари, това е погрешно схващане. Бюджетът се формира по две пера - едното е от осигурените лица, които осигурява държавата - пенсионери, деца, военнослужещи, полицаи, съдии и т.н.. И другата група лица, които се самоосигуряват. Тези, които се самоосигуряват, внасят около 2/3 от този бюджет. Тези, които осигурява държавата, за тях се внася 1/3 от тази част. Тази 1/3 потребява около 2/3 от този бюджет. В системата под формата на услуги и на дейности се заплащат около 8,5 милиарда лева. Парите като цифра са много, не нека да видим как стои българинът спрямо европееца. Не са малко пари, даже не сме на последно място, което е учудващо. В Румъния се отделят по-малко средства на глава от населението от България. Но там, където сме на последно място е частта на това доплащане, т.е. частта над 4,7 милиарда, които събираме на вноски до тези 8,5 милиарда. Ние доплащаме най-много в Европа", коментира управителят на НЗОК.

Д-р Дечев добави, че за да има промяна на здравноосигурителния модел е необходим политически консенсус. "Нито една политическа сила сама не може да го промени. Т.е. този, който отговаря за политически консенсус трябва да го направи, а всички знаем кой е - парламентът. На второ място, трябва да се спре даването на разрешителни, което продължава и в момента, за нови медицински дейности в региони, в които има достатъчно болници. И трето, това нищо правене, което продължава години, т.е. не се подхожда към промяна на този модел, трябва да спре. Отговорният за това нещо всички го знаем кой е, и най-сетне трябва да се предприемат мерки за промяна на този модел", каза още д-р Дечо Дечев.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Дечо Дечев, НЗОК

Още по темата