От другата седмица столичната РЗИ ще започне да изследва с комбинирани тестове за грип и за коронавирус. Очаква се с такива тестове да започнат да работят и личните лекари, за да могат в рамките на 20-ина минути още в кабинетите си да установят дали става дума за грип А или Б, или за COVID. Това става ясно от изказвания на шефа на столичната регионална здравна инспекция и на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
"Различни са възможностите, ние много се радваме на появата на тези тестове (комбинираните, които тестват и за грип, и за коронавирус - бел. ред.) и то от световно реномирани фирми, което гарантира и тяхното качество. Имайки такъв тест, личните лекари ще може лесно да се ориентират, тъй като само по симптомите не може да се познае дали става дума за коронавирус, или за грип", коментира днес пред Нова телевизия д-р Ангел Кунчев. По думите му за направата на теста ще се взема носогърлен секрет, резултатът ще излиза за около 20 минути, като се очаква той да струва около 20-25 лв. Според него такъв тест трябва да имат както лечебните заведения, така и всички лаборатории. "Ние ще купим и за РЗИ-тата, да се ориентират по-бързо", посочи още Кунчев. Не се разбра дали джипитата ще получат безплатни бройки или пациентите ще плащат сами. "Комбинираните тестове няма да заменят сегашните пълноценни PCR-тестове, които си остават "златната среда", но са по-скъпи и по-бавни. Личните лекари ще преценяват дали да използват комбинирани, или досегашните класически PCR тестове", посочи още Кунчев.
В сряда стана известно, че общопрактикуващите лекари най-после ще получат право да дават направление за PCR-тест. Сега безплатен тест за коронавирус могат да назначат само регионалните здравни инспекции или определени специалисти. Очаква се промяната да бъде въведена бързо с анекс към Националния рамков договор.
Аптечната мрежа и в момента предлага бързи тестове за Ковид-19, но комбинирани и за грип още не се предлагат. Няма яснота и кога точно лабораториите ще могат да се снабдят с въпросните тестове и точно на каква цена ще са те. РЗИ-тата, които ще работят с новите тестове, очакват да получат ясни инструкции при какви клинична симптоматика да ги ползват. "От другата седмица с подобни тестове ще започне да работи и Пирогов", съобщи преди ден и шефът на спешната болница Асен Балтов.
БЪРЗИ ТЕСТОВЕ
Проверка на "Сега" в аптечната мрежа показва, че доста от аптекарите за момента нямат информация дали и кога ще получат комбинирани тестове. В някои аптеки от известно време насам може да се намери бърз тест за коронавирус срещу 25 лв. - за целта се взема кръв от пръста, за което в комплекта има съответното устройство за убождане. В други пък продават семеен тест за COVID-19 за 94 лв., при който човек трябва да си вземе носен секрет със специална пръчица.
ЛЕЧЕНИЕ
България очаква да получи през октомври по линия на общите поръчки на ниво ЕС 2500 флакона "Ремдесивир" за лечение на тежките случаи, съобщи още Кунчев. Той уточни, че за лечението на един тежко болен са необходими около 5-10 флакона. В лечебните заведения вече са разпределени други 3000 флакона и здравно министерство е спокойно, че нуждите в момента са покрити.
Проверка на "Сега" показа, че доставката от ЕС вероятно е по първия сключен договор между ЕК и компанията Gilead за обща доставка на ниво ЕС на дози, достатъчни за лечението на 33 380 пациенти. Договорът бе сключен в края на юли и държавите-членки получиха възможност да правят заявки през август. Вчера Европейската комисия обяви, че е постигнала ново рамково споразумение с Gilead за осигуряването на медикамента за до 500 000 курса на лечение. Това споразумение е подписано от 36 държави, включително България.
От ЕК уточниха в отговор на въпрос на "Сега", че при по-голямо търсене от наличните дози разпределението ще се прави на база коефициент, разработен съвместно с Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC). "Този коефициент отчита например броя на хоспитализациите и броя на случаите на COVID-19 във всяка държава през последните 7 дни. След това държавите могат да изберат да закупят или не предоставените им флакони. Флаконите, които не са поискани от държавите, ще бъдат предоставени отново на другите", обясняват от ЕК. Оттам изтъкват, че ситуацията ще бъде динамична и статистиката ще бъде наблюдавана постоянно, така че да се осигурят необходимите медикаменти за държави, които спешно се нуждаят от тях.