Медия без
политическа реклама

Системата за е-направления е готова, но бюрокрацията я бави

"Информационно обслужване" демонстрира напълно функционираща платформа, но чака промяна в рамковия договор, за да я включи

13 Ноем. 2020
ЕПА/БГНЕС

Системата за електронни направления технически е готова, но всякакви абсурдни бюрократични пречки я бавят. Това се разбра в последните 24 часа от каскада обвинения, разменени между основните действащи лица в тази драма. Вчера в изключително остро интервю шефът на сдружението на джипитата в София Георги Миндов обвини "Информационно обслужване", че не си върши работата. "На 6 ноември трябваше електронните направления да заработят. Проблемът е софтуерен. Ние сме жертва на програмистите. Хората плащат в момента по 1 млн., защото някой не си върши работата в тая държава - работа, за която му се плаща", заяви Миндов пред Би Ти Ви.

Час по-късно здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви, че електронното направление е готово, но се чака анекс към Рамковия договор, за да влезе в сила. Той обаче малко объркващо измести срока за въвеждането му заедно с прословутата електронна рецепта за края на годината. "Поели сме този ангажимент за края на годината и ще го изпълним", заяви министърът.

След Ангелов обиден по темата се включи и председателят на борда на директорите на "Информационно обслужване" Михаил Константинов. Той прехвърли топката към полето на МЗ, което трябвало да подаде няколко номенклатури, за да тръгне системата. "Тя е готова, но чака още 6 номенклатури, които трябва да ни бъдат предоставени от Министерството на здравеопазването, за да бъдат включени в системата. Тези номенклатури са списъци от медицински дейности, от кодове и процедури. Или до края на този ден, или в рамките на утрешния ден те ще бъдат включени в системата", обясни вчера Константинов.

Тази сутрин готовността на системата бе демонстрирана на живо пред Би Ти Ви. Изпълнителният директор на държавната фирма Ивайло Трифонов заяви, че програмистите й работят денонощно "да подкрепят държавните власти и докторите на първа линия". От демонстрацията се видя, че програмата, с която личният лекар управлява практиката си, ще качва в националната информационна система всеки медицински документ на пациента, като генерира за него уникален идентификационен номер. Така ще е достатъчно пациентът само да съобщи номера в съответната лаборатория или кабинет, за където е предназначено направлението, за да получи съответната медицинска услуга.

Към момента около 50% от общопрактикуващите лекари работят с програми, чиито разработчици са интегрирали новата функционалност, а "Информационно обслужване" продължава да работи и с останалите софтуерни фирми, за да могат всички лекари да издават електронни медицински документи, съобщи Ивайло Трифонов.

Все още няма информация кога ще се подпише анексът към националния рамков договор, та да тръгне електронното направление и на практика. Възможно е обаче касата да изчаква становището от Европейската комисия за вида на тестовете, които ще се признават официално. По последна информация то трябва да бъде оповестено до 18 ноември. В Европа все още масово официалният тест за COVID-19 е PCR тестът - той се ползва при всички мерки за карантина и пр. Бързите антигенни тестове обаче все повече се възприемат като добра алтернатива, затова се очаква обща позиция на европейските експерти за тяхното признаване, с която ще се съобрази и България. При такова решение антигенният тест ще започне да служи за болничен, карантина и пр.

Сега положителният резултат от бързия тест трябва да се потвърди и от PCR тест - иначе човек няма право на болничен от НОИ. От една страна това е двойно разкарване за пациента, от друга - потвърдителният тест все по-често се отказва от здравните власти. От трета страна, българските власти едва ли ще бързат да въведат промяната, тъй като от началото на епидемията зорко пазят бюджета на НОИ да не се издъни от бум на болнични за хора в карантина.

По отношение на вида на тестовете, които ще изписват джипитата, също има спор. Първоначално държавата искаше да им разреши да издават направления само за антигенни тестове. После започна да обсъжда все пак да им позволи да предписват PCR тестове. Ако обаче тези тестове официално се заменят с антигенни, може да се стигне до връщане към първоначалното предложение.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?