Министерство на електронното управление ще направи втори опит да поеме от МФ централизираните покупки на компютри и периферни устройства за държавната администрация. Според проектопостановление, публикувано на сайта за обществени обсъждания strategy.bg, централен орган по тези обществени поръчки за цялата администрация става министърът на електронното управление. Предходният опит за прехвърляне на тази дейност от МФ към МЕУ пропадна мистериозно, като проектопостановлението бе свалено без обяснения от сайта на strategy.bg. Това стана на фона на обявена пазарна консултация за голяма доставка на компютри и периферни устройства с прогнозна стойност 33 млн. лв., която така и не бе финализирана.
Според новото проектопостановление министърът на електронното управление ще встъпи като възложител по всички действащи рамкови договори на МФ за централна покупка на компютри, като МФ само ще приключи висящи съдебни производства, при начилие на такива. Новият ред за централно закупуване на компютри и периферни устройства за администрацията ще влезе в сила от 1 юни, 2025-а година, предвижда проектопостановленето.
Проект на постановление със сходно съдържание бе качено за обсъждане и през октомври, 2024-а година. Тогава бе свалено от обществено обсъждане без никакви обяснения. По същото това време централният орган за покупки към МФ провеждаше процедура за пазарна консултация за закупуване на компютри и периферни устройства с прогнозна стойност 33 млн. лв. - таблети, лаптопи, компютри, принтери, скенери и др. Датата за отваряне на офертите бе определена на 8 ноември, като от сайта на АОП не личи тази процедура да е финализирана. По нея са дадени на два пъти разяснения през октомври и няма никакво друго движение. Много е вероятно процедурата да бъде преобявена наново след прехвърлянето на дейността към МЕУ, доколкото може да се очаква, че за стартирането й са правени проучвания сред администрациите каква техника им е необходима.
ОЩЕ ИНСТИТУЦИИ ЩЕ РАБОТЯТ С "ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ"
Междувременно на последното си заседание правителството разшири списъка с институции, които задължително работят със системния интегратор "Информационно обслужване". Държавното дружество ще поеме дейностите по системна интеграция на Министерство на иновациите и растежа, на Българската агенция за инвестиции и на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Както "Сега" писа, разрастването на дейността на "Информационно обслужване" става на фона на започнала наказателна процедура от Брюксел за нарушаване на правилата за обществените поръчки при директното възлагане на дейности на "Информационно обслужване". Кабинетът обаче твърди, че няма нарушение на закона и възлагането към дружгеството на практика представлява ин-хаус възлагане. Тази трактовка бе развита в приети спешно в последния момент на кабинета Главчев променени в насоките за дейностите, изпълнявани от "Информационно обслужване". Според депутата от ДБ Божидар Божанов обаче и това е незаконно, защото в "Информационно обслужване" има частно участие, било то малко, а законът забранява инхаус договори с фирми с частни дялове.