Медия без
политическа реклама

След скандал ЦИК допусна партиите до обработката на изборните резултати

Участниците във вота ще могат да пратят по двама представители в изчислителния пункт

31 Март 2023Обновена
Илияна Кирилова

След политически натиск да допусне партийни наблюдатели до обработката на изборните резултати, Централната избирателна комисия (ЦИК) отстъпи.

Всеки участник във вота ще може да предложи до двама души, които да присъстват в изчислителният пункт на държавната фирма „Информационно обслужване“ в самата ЦИК. Партийните представители ще могат да бъдат там както за първоначалното, така и за повторното въвеждане на резултатите от протоколите на секционните комисии. Решението беше взето след продължителна разправия, която влоши и без това обтегнатите отношения между членовете на ЦИК.

В ДЪНОТО БЕШЕ БСП

Всичко стана по искане на столетницата. От „Позитано“ 20 обявиха, че нямат доверие на „Информационно обслужване“. Затова поискаха да се уреди достъпът на подбрани от участниците във вота наблюдатели до обработката на резултатите. Социалистите призоваха и другите политически сили да се присъединят към искането им. Отзовали са се поне две формации – ИТН и „Български съюз за директна демокрация“. Самото „Информационно обслужване“ се стресна и поиска комисарите да вземат решение по казуса.

ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ВЪЗРАЖЕНИЯ

На заседанието на ЦИК вчера вечерта зам.-шефът на комисията Росица Матева направи предложение партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за вота, да могат да предложат до двама представители, които да присъстват в изчислителните пунктове на ЦИК. До края на днешния ден участниците в изборите могат да правят номинации в ЦИК за такива представители. Според замисъла на Матева по един представител може да присъства при въвеждането на данните, без да се пречи на работата на изчислителния пункт. Достъп партийците ще получат, когато започне въвеждане на резултатите от гласуването извън страната.

Севинч Солакова, секретар на ЦИК, избрана от ДПС, възрази, че няма такава процедура в Изборния кодекс, и на практика комисарите ще допишат закона. Матева обаче се позова на разпоредба, според която представители на участниците във вота могат да присъстват при въвеждането и повторното въвеждане в избирателните комисии и в изчислителните пунктове на данните от гласуването.

РАЗПРАВИЯ

Секретарят на ЦИК предрече, че подобна мярка ще създаде хаос в ЦИК. И даже обвини Матева, че е предложила "поръчково решение". Тук се намеси председателят на комисията Камелия Нейкова. Тя призна, че текстовете на Изборния кодекс са "противоречиви и недостатъчни", както и че се притеснява от струпването на прекалено много хора в ЦИК, които да попречат на обработката на изборните резултати. В същото време, Нейкова подчерта, че трябва да се гарантират правата на участниците във вота да присъстват при въвеждането на данните.

Това вбеси още повече Солакова, която обяви за "лицемерни" твърденията за гарантиране на права. А Ерхан Чаушев - другият комисар от квотата на ДПС, настоя да се поиска становище от ДАНС по казуса, тъй като данните от вота в чужбина пристигат по секретна връзка, за чиято поддръжка отговаря службата за сигурност. Нейкова му възрази, че комуникационният пункт няма нищо общо с изчислителния.

Накрая, когато предложението на Матева беше гласувано, само комисарите от ДПС му се противопоставиха. Огорчената Солакова обяви, че ЦИК превръща изборите в "разграден двор". Комисарите се вкиснаха, започнаха да си разменят остроти и забележки, да си крещят един на друг, и така изкараха до края на заседанието.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата