Столичната община твърди, че през 2019 г. инспекторатът в града е контролирал на място всички измивания и метения на улици и булеварди, на които е било предвидено да се извърши такова. От администрацията обаче не можаха да посочат колко почистващи фирми са санкционирани за зле свършена работа и с какви суми. Вместо това от „Московска“ 33 посъветваха гражданите да посетят сайта на общината и да се уверят с очите си, че контрол се извършва. „Всички квадратури, които сме обявили и върху които е извършена дейност, са били обект на контрол от страна на Столичния инспекторат“, съобщи зам.кметът Йоана Христова. „На сайта на инспектората в раздел „Галерия“ може да видите снимки, от които се вижда миенето както на вътрешно квартални улици, така и на централни булеварди. Не може всеки ден да качваме снимки, но има достатъчно, в които ежедневният контрол се показва“, допълни зам.-директорът на Столичния инспекторат Петър Николов.
Миенето на улиците в София е една от дейностите, към която живеещите в града имат най-много забележки. В същото време от публикациите на сайта на инспектората се вижда, че за зле измити улици през отиващата си година почистващи фирми са санкционирани общо три пъти. През септември дружеството, което отговаря за поддръжката на район „Изгрев“, е било накарано да измие втори път една от улиците там. Преди това има още две публикации, че измиване на улици е повторено заради наличието на твърде много автомобили.
217 166 644 лв. е бюджетът на София за чистота през следващата година, съобщи Йоана Христова с уточнението, че през нея не се предвижда увеличение на такса смет. Сумата е с 5,4 на сто повече в сравнение с 2019 г., когато разходите по това перо са 205 985 726 лв. 67 млн. са предвидени за събирането и транспортирането на отпадъци. 85,2 млн. лв. е бюджетът за поддържане на чистотата на обществените пространства, което е с 8% повече спрямо досега. Заложено е увеличение на машинното миене на улиците с 83%, а на машинното метене – със 7%. Чрез автоцистерни с маркуч е предвидено да бъдат измити улици и булеварди с площ от 76 653 дка, каза още Христова. Става въпрос за улиците, по които се движи масовия градски транспорт, обществено значими улици, както и вътрешнокварталните улици. Чрез автоцистерна с дюзи или т.нар. машинно миене с кратност 24 пъти годишно ще бъдат измити на практика всички улици, което означава още 290 хиляди дка, допълни заместник кметът. Христова коментира, че така общината изпълнява указанията на съда от юли, когато Софийският градски съд нареди администрацията да подобри публичността за актуалното състояние на въздуха, да увеличи миенето на улиците и да предложи план за изграждане на велоалеи. Указанията са до произнасянето на решение по дело, което неправителствени организации водят срещу Столичната община заради качеството на въздуха в столицата. Преди дни съдът вмени и още две задължения на Столична община- да представи план за засаждане на нови дървета през 2020 г. и да се отчита за извършените проверки и наложени наказания при влизането на товарни автомобили с нисък стандарт за изгорелите газове.