Заседанието на Съвета за сигурност на ООН, което бе свикано заради кризата в Кашмир, приключи без обща декларация, предаде БНР. Повод за срещата бе решението на индийското правителство на 5-и август да отнеме автономията на областта, населена предимно с мюсюлмани, и да наложи блокада на пътищата и съобщенията. Заседанието на Съвета за сигурност, проведено в петък, бе свикано по настояване на Пакистан и Китай. Дискусиите се състояха при закрити врата.
Според посланика на Китай Чжан Цзюн всички членове на Съвета са изразили загриженост заради ограничаването на човешките права на жителите на Кашмир и са призовали Индия и Пакистан да не предприемат едностранни действия, които биха влошили допълнително напрегнатата ситуация. Индийският посланик в ООН Сиед Акбарудин обвини китайския си колега, че представя своите виждания за позиция на целия Съвет. Той също така подчерта, че Кашмир е вътрешен проблем на Индия.
По-рано в петък президентът на Съединените щати Доналд Тръмп и премиерът на Пакистан Имран Хан са разговаряли за ситуацията в Кашмир, казва външният министър на Исламабад Шах Мехмуд Куреши. "Премиерът информира американския президент за ситуацията и опасността, която може да възникне в Кашмир", е казал Куреши. Той добавя, че двамата лидери са разговаряли в продължение на 12 минути. В изявление на Белия дом пък се посочва, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е казал на премиера на Пакистан Имран Хан, че е важно Индия и Пакистан да намалят напрежението в Кашмир и Джаму чрез "двустранен диалог".
По-рано в петък индийският министър на отбраната Раджнат Сингх заплаши, че Индия би могла да преоцени позицията си да не използва първа ядрени оръжия, но в момента следва политиката "Без първа употреба". Говорейки на военния обект Похран, Раджнат Сингх е заявил: "Вярно е, че досега Индия стриктно се е придържала към политиката "Без първа употреба" на ядрено оръжие. Какво обаче ще се случи в бъдеще ще зависи от обстоятелствата" и по-точно от евентуална по-нататъшна ескалация на конфликта със съседен Пакистан, който реагира остро, след като Ню Делхи въведе пряко федерално правителство в спорния щат.