Китайските власти не са разрешили на експерти от Световната здравна организация (СЗО) да изследват необработените данни за първите случаи на коронавирус. Това съобщава The Wall Street Journal, цитирайки микробиолога и експерт на СЗО Доминик Дуайър, предава Агенция Фокус.
Китайската страна е показала само няколко проби, но не е предоставила всички данни, които се считат за „стандарт за епидемиологично разследване“, оплака се ученият. Според Дуайър интерпретацията на такива данни става все по-ограничена, въпреки че „отсрещната страна може да смята, че това не е лошо“.
Той също така добави, че исканията за данни са свързани със 174 случая, идентифицирани във Ухан през 2019 г., като всички са били отклонени. Във връзка с това са избухнали разгорещени дебати между експерти на СЗО и китайските им колеги.
По-рано на 12 февруари бе съобщено, че международната експертна група на Световната здравна организация, която пристигна в Ухан, Китай, за да намери източника на разпространение на коронавирус, възнамерява да публикува предварителен доклад след посещението.
Всички хипотези за произхода на Covid-19 остават на масата след разследването на екип на Световната здравна организация в Китай. Това пък заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, след като Вашингтон обяви, че иска да преразгледа данните от мисията до Китай, предаде в същото време Ройтерс, цитирана от БНР.
Екипът, който прекара 4 седмици в Китай в дирене на произхода на коронавирусната пандемия, обяви по-рано тази седмица, че вече не разглежда въпроса дали вирусът е „избягал“ от лаборатория, което смята за крайно невероятно.
Администрацията на доскорошния президент на САЩ Доналд Тръмп е посочвала, че подозира, че вирусът е дело на китайска лаборатория, което Пекин категорично отрича.
„Някои въпроси бяха повдигнати по въпроса дали някои хипотези са отхвърлени. След като говорих с някои членове на екипа, искам да потвърдя, че всички хипотези остават възможни и искам допълнителен анализ и проучване“, обяви Тедрос.
„Известна част от тази работа може да е извън обхвата на тази мисия. Винаги сме казвали, че тази мисия едва ли ще намери всички отговори, но тя добави важна информация, която ни води крачка по-близо до разбирането на произхода на коронавируса“, допълни директорът на СЗО.
Първоначален доклад с разкритията на мисията може да бъде готов следващата седмица, който ще бъде последван от окончателен доклад „идните седмици“. И двата документа ще бъдат публични.
Мисията е обявявала по-рано, че основните ѝ хипотези са свързани с прилеп, но има няколко сценария как вирусът се е предал на хората, вероятно първо е преминал през друг вид или животно.
Администрацията на Тръмп пък посочи лаборатория в китайския град Ухан, предполагайки, че именно оттам е тръгнал вирусът. Китай отдавна казва, че лабораторията никога не е разполагала с вируса. Именно от Ухан в края на 2019 г. се появиха първите съобщения за „мистериозна пневмония“.
- Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети първия ваксинационен мега център в северното атинско предградие Маруси, създаден, за да увеличи броя на ваксинациите в страната, съобщава вестник "Катимерини". Центърът "Прометей" ще отвори врати в понеделник и ще бъде първият от четири такива ваксинационни центрове в Гърция.
Това, от което се интересуваме, е гражданите да идват тук, да получат обслужването, което засужават, бързо и безопасно да се ваксинират и този процес да върви възможно най-бързо, заяви Мицотакис. Това ще приключи, когато значителен процент от нашите граждани се ваксинират, каза гръцкият премиер.
Мега центърът, разположен в изложбената зала "Хелекспо", в първата фаза ще работи от 8 часа сутринта до 8 часа вечерта с 48 ваксинационни пункта. Той ще е с капацитет 2400 ваксинации дневно през февруари. Това ще нарасне до 5760 ваксинации дневно, когато ще бъдат открити 96 ваксинационни пунктове. В първата фаза ваксинации ще се насрочват на всеки 15 минути.
Освен в Атина, втори ваксинационен център ще започне работа в понеделник в Солун в сградата, в която се помещава годишният международен панаир. През февруари неговият капацитет ще бъде 1000 ваксинации дневно и 6480 ваксинации дневно, когато бъдат отворени всички пунктове за ваксинация, пише "Катимерини".
- Президентът на Иран Хасан Рухани предупреди за "четвърта вълна" в страната след увеличаване на броя на случаите на заболели от Ковид-19 в някои региони. След няколко седмици с ниски нива на заразяване, някои градове в провинция Хузестан, на югозапад, сега са "червени" зони. Иран е страната в Близкия изток, най-силно пострадала от пандемията Ковид-19 с близо 59 000 жертви при над милион и половина заразени.
- Около 2 000 души отново нарушиха забраната за демонстрации във Виена и протестираха в събота срещу мерките за ограничаване на коронавируса. Австрия беше затворена за трети път след Коледа. Изправени пред гнева на част от населението, музеите бяха отворени отново в понеделник, подобно на магазините. Училищата отново приемат ученици, два дни в седмицата.