Медия без
политическа реклама

Талоните за бързи тестове за COVID-19 се отлагат за след 1 ноември

Личните лекари настояват това да става по електронен път, а е-направлението не е готово

29 Окт. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Анонсираната от здравното министерство възможност от 1 ноември личните лекари да могат да издават направления за бързи тестове за коронавирус, за което тези дни се чака сключване на анекс към Националния рамков договор, ще бъде отложена. Това става ясно от думите на Гергана Николова, член на УС на Българския лекарски съюз пред "Сега".

По думите й личните лекари ще започнат да издават направления за бързи тестове, само когато имат възможност да ги издават по електронен път. Тъй като това за момента не е възможно, на 1 ноември джипитата няма да започнат да назначават бързи тестове за коронавирус, обясни тя. По думите й в момента ИТ специалистите работят по изпълнението на проекта за национална здравна информационна система, чийто първи етап е именно електронното направление и електронната рецепта. Кога ще са готови обаче, няма яснота.

В момента касата преговаря с лекарския съюз как ще се издават направления от джипитата. Както "Сега" писа, личните лекари настояват тези направления да са електронни, но такава възможност засега няма, поради което промяната няма да се случи от 1 ноември, потвърди и зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева, която е член на надзорния съвет на касата. Има редица детайли, които трябва да изясним, не искаме да прибързваме, призна тя. По думите й се обмисля възможността й да се разшири кръга на специалистите, които ще могат да издават направления за тестове за Ковид-19.

Миналата седмица и председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари Доц. Любомир Киров също изрази съмнение, че от 1 ноември джипитата ще могат да започнат да издават направленията за тестовете, тъй като всички те настояват това да става по електронен път. "Ако направлението е на хартия, това означава всички хора да се струпат в нашите коридори и вместо да създаваме противоепидемична обстановка, ще се получи обратното", коментира той пред БНР.

От здравното министерство коментираха пред "Сега", че условията за издаване на направления за тестовете, цената им и датата, от която ще се случат, са предмет на анекса към Националния рамков договор, който трябва да се сключи между БЛС и надзора на касата. Т.е. МЗ не е страна по договора и не може да потвърди или отрече отлагането на издаването на направления. Държавата е готова да финансира въпросните тестове, които издават личните лекари, след като НЗОК и БЛС се споразумеят, посочиха от ведомството на проф. Костадин Ангелов.

Наскоро стана ясно, че личните лекари няма да имат лимити за издаване на направления за тестове. Шефът на здравната каса Петко Салчев коментира, че е взето решение на Надзорния съвет на НЗОК от ноември месец на джипита да се плащат не класическите полимеразни PCR тестове, а бързите антиген тестове. "Специалистите ще им помагат да установяват дали даденият пациент е заразен, или не с COVID-19, като ще бъде с обикновени направления към лабораториите, с които ние имаме договор. И ако се установи, че даденият пациент е реално заразен с COVID-19 инфекцията, тогава РЗИ ще пусне истинския PCR тест направлението за допълнително потвърждаване на резултата", обясни управителят на НЗОК пред БНТ.

Все още лекарите и здравното ведомство не са се договорили за всички детайли по новия алгоритъм за действие при пациенти с COVID-19, след като и джипитата получат право да издават талони за бързи тестове. Наскоро от Сдружението на общопрактикуващите лекари изпратиха писмо до здравното министерство, в което предлагат условия, критерии и ред за назначаване на диагностични тестове за установяване на инфекция с COVID-19. Според тях тестове следва да се назначават само на хора с оплаквания, които биха могли да се отнасят към COVID-19, докато на карантинирани и поставени в изолация пациенти те следва да се назначават от РЗИ-тата, които са издали предписанието.

Лекарите предложиха два варианта за критерии, по които да се издава направление за тест за коронавирус. Първият вариант е тестът да се назначава на всяко лице с поне един от следните симптоми - кашлица, треска, затруднено дишане, внезапна поява на аносмия (загуба на обоняние- бел.ред.) или на всички пациенти с рентгенологични данни за лезии, съвместими с COVID-19. Вторият вариант, който според лекари е по-удачен, но подлежи на обсъждане, е първоначален тест да се прави на пациент с поне четири от изброените симптоми - новопоявила се температура, новопоявила се кашлица, предимно суха, новопоявила се отпадналост, загуба на вкус и обоняние, затруднено дишане или недостиг на въздух, миалгия, кислородно насищане по малко от 92% или по-малко от 88%, ако пациентът е с ХОББ. Общопрактикуващите лекари са категорично против и да тестват пациенти директно в кабинетите си, за каквато възможност спомена главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон