Медия без
политическа реклама

Третата ковид-вълна е много по-мощна от предишните

ЕМА позволи "Пфайзер" да се съхранява при по-висока температура до 2 седмици

26 Март 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС
Мексикански здравни работници организираха вчера в Тихуана протестно шествие с настояване да бъдат ваксинирани срещу COVID-19.

 

Третата вълна на пандемията от коронавирус може да се окаже най-тежка, прогнозира директорът на германския институт "Роберт Кох" Лотар Вилер. "Има ясни сигнали, че тази вълна може да надмине значително първите две вълни. Трябва да се подготвим за силно нарастване на броя на случаите, възможно е повече хора да боледуват тежко,  болниците да бъдат претоварени и много хора да умрат. Ние сме едва в началото на това развитие и ако не предприемем мерки веднага, последиците ще бъдат сериозни", каза Вилер, цитиран от БНР.

 Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) разреши днес съхранението на ваксината срещу коронавируса на "Пфайзер" при по-високи температури от тези, които досега бяха разрешени. Това ще улесни нейната дистрибуция, предаде Франс прес. В съобщение ЕМА казва, че е дала положително мнение за разрешаването на транспортирането и съхранението на флакони с ваксината при температури между минус 25 и минус 15 градуса по Целзий (тоест при температури на стандартни фармацевтични фризери) само за период от две седмици.

Става дума за алтернатива на дългосрочното съхранение на флаконите при температура между минус 90 и минус 60 градуса по Целзий в специални фризери, казва агенцията. Това би трябвало да улесни бързата дистрибуция на ваксината в ЕС, като намали нуждата от специална хладилна апаратура за съхранение при много ниска температура по цялата верига на доставката, обяснява ЕМА. Подобно решение взе неотдавна и Американската агенция за лекарствата.

 

Унгария отчете рекорден брой смъртни случаи от COVID-19 за денонощие - 275. Местните здравни власти пък алармираха, че болниците в страната са подложени на изключително голямо натоварване. "Заради ръста на новозаразените правителството не може да си позволи засега облекчаване на мерките", заяви премиерът Виктор Орбан.

Кабинетът планира от края на седмицата да ограничи броя на клиентите в магазините, като същевременно бъде разрешено да останат отворени по-дълго вечер. Унгарският министър-председател каза също, че в страната може да започне имунизиране и на бременни жени, като това ще се прави с ваксини на "Пфайзер/Бионтех" и "Модерна".

Два завода в Европа получиха зелена светлина за производство на ваксини. Европейската агенция по лекарствата

(EMA) одобри два завода за производство на ваксини срещу Covid-19, съобщи „Гардиън“.

EMA излезе с официално изявление, че е направила оценка за производствената площадка на „Halix“ в Нидерландия за производство на ваксината на AstraZeneca и съоръжение в Марбург, Германия, за BioNTech/Pfizer. AstraZeneca заяви, че одобрението може да доведе до първите доставки в ЕС до края на този месец.

Мексико стана третата страна в света, която регистрира над 200 000 смъртни случая, свързани с пандемията от COVID-19. Към днешна дата жертвите на коронавируса в северноамериканската държава са 200 211, след като през изминалото денонощие починаха нови 584 заразени.

По-голям брой смъртни случаи от COVID-19 към момента има само в САЩ (559 744) и Бразилия (303 726). С над 100 000 починали носители на вируса са още три държави - Индия (160 983), Великобритания (126 445) и Италия (106 799).

От Министерството на здравеопазването на Мексико отбелязват, че ръстът на смътните случаи се наблюдава на фона на спада на новоззаразените през последните седмици. След последната вълна през януари, която доведе много болници в страната до критична точка, властите предупредиха населението за очакван бум и риск от нова вълна на заразявания след Великденските празници.

Мексико започна кампания за масова ваксинация на 24 декември, но се нуждае от повече дози ваксини. Досега в страната с население от над 126 млн. души са били поставени приблизително 6,1 млн. дози от произведените препарати.

Италия съобщи за 23 696 нови случая на коронавирус през последното денонощие, което увеличи броя на заразените в страната на над 3,46 млн. от началото на пандемията. През изминалите 24 часа са починали 460 пациенти с COVID-19.

В страната са поставени над 8,59 млн. ваксини, като над 2,73 млн. италианци са получили по две дози.

Чуждестранни граждани, главно от съседни страни, се стичат в Сърбия, след като се разчу, че западната ни съседка предлага безплатни ваксини срещу COVID-19 за чужденци, съобщи Нова тв.

Сръбските власти разполагат с допълнителни дози от препарата на AstraZeneca. Желаещите да се ваксинират са основно от Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. 

В момента Сърбия използва ваксините на "Пфайзер / Бионтех", "Астра Зенека", руската "Спутник V" и китайската "Синофарм". С население от около седем милиона, страната е на второ място в Европа по процент на ваксинираните. Досега са поставени над 2,1 милиона дози.

Тайланд обяви, че туристите, които са били ваксинирани срещу COVID-19, от 1 юли ще могат да посещават о-в Пукет, без да бъдат поставяни под карантина. Съoбщението направи миниcтъpът нa тypизмa в азиатската държава Πипaт Paтчaĸитпpaĸaн пpeд "Блумбърг".

Cпopeд плaнoвeтe ĸypopтният ocтpoв щe бъдe oтвopeн зa вaĸcиниpaни тypиcти тpи мeceцa пo-paнo oт дpyги чacти нa cтpaнaтa. Cлeд тoвa пpoгpaмaтa щe ce paзшиpи и дo o-в Caмyи и дpyги пoпyляpни тypиcтически дecтинaции в Тайланд.

Pъĸoвoдитeлят нa местната тypиcтичecĸa acoциaция oцeни иĸoнoмичecĸoтo въздeйcтвиe oт oтварянето нa o-в Пукет нa пoвeчe oт 30 млpд. тaйлaндcĸи бaтa ($971 млн.). Πpeди възoбнoвявaнeтo нa тypиcтичecĸия пoтoĸ ce плaниpa дa ce вaĸcиниpaт пoнe 70% oт житeлитe нa самия ocтpoв.