Медия без
политическа реклама

Тръмп и Ким не подписаха "Ханойската декларация"

Севернокорейският лидер е поставил неприемливи условия

28 Февр. 2019Обновена
ЕПА/БГНЕС

Американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун не постигнаха споразумение след втората си среща в Ханой. От Белия дом заявиха, че преговорите ще продължат в бъдеще, предаде БНТ.

Двамата лидери напуснаха срещата в отделни коли и без церемония по подписването на т. нар. "Ханойска декларация" след сутрешната среща при закрити врата. По график трябваше да има работен обяд и церемония по подписването, но те бяха премахнати от програмата в последната минута, като от Белия дом отказаха да дадат повече информация за промените в графика.

Тръмп заяви по-късно на пресконференция във Виетнам, че Северна Корея е поискала прекалено много на срещата в Ханой. В замяна на закриването на севернокорейския ядрен комплекс в Йонбьон КНДР е настояла за отмяната на всички наложени й международни санкции. Тръмп и държавният секретар Майк Помпейо бяха категорични, че Съединените щати няма да сключат подобна сделка, докато Северна Корея не се откаже и от тайните си ядрени съоръжения извън Йонбьон, както и от балистичната си и ядрена програма. Ким Чен-ун е поел ангажимент и в бъдеще да продължи да не извършва ядрени и ракетни опити. Американският президент заяви, че срещата е завършила в приятелски тон, но отбеляза, че по време на преговорите си с Ким не е поемал ангажимент за следваща среща. Според Тръмп не са необходими допълнителни санкции срещу Северна Корея, предаде Франс прес. Не бива "да говорим за налагането на още санкции. В Северна Корея има много забележителни хора, които също трябва да живеят". Помпейо заяви, че му се е искало на срещата в Ханой двете страни да стигнат по-далеч в преговорите, но Ким  не е бил готов за това.

Вторият ден от ключовия диалог между Вашингтон и Пхенян продължи с разговори в разширен формат, които продължиха няколко часа. Според дипломатически източник, Тръмп и Ким трябваше да подпишат документ, наречен "Ханойска декларация". В него трябваше да се даде определение на понятието "ядрено разоръжаване" и да се заложат конкретни стъпки, които двете страни трябва да изпълнят за постигането му.

Това бе втората среща между двамата лидери, като първата се проведе преди по-малко от година.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата