Медия без
политическа реклама

От утре: По-строги ограничения за пазаруване на по-младите

Хората над 65 г. ще имат два коридора за аптеки и един за хранителни магазини, но ще могат да ги посещават и в други часове

13 Ноем. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Министерството на здравеопазването се вразуми и отмени заповедта, според която възрастните можеха да пазаруват в хранителните магазини и аптеките само от 08:00 до 10:00 часа. Според новата заповед се въвеждат три коридора за възрастни според вида на магазина, а освен това няма ограничение да се пазарува и в другите часове, но има големи интервали, в които по-млади не могат да влязат нито в аптека, нито в хранителен магазин.

Ето текстовете от новата заповед, публикувана на сайта на министерството:

- Магазините за хранителни стоки организират работата си, като не допускат лица под 65-годишна възраст в съответните обекти в часовете между 13.30 и 16.30 часа. В посочените часове се допускат само лица на и над 65-годишна възраст;

- Аптеките организират работата си, като не допускат лица под 65-годишна възраст в съответните обекти в часовете между 8.00 и 10.00 часа и 13.30 и 16.30 ч. В посочените часове се допускат само лица на и над 65-годишна възраст.

Заповедта влиза в сила от утре. Много е възможно тя да предизвика недоволство на хората под 65 г., защото сега пък за тях затваря за пазаруване в аптека 5 часа от работния ден.

Този път заповедта е придружена от мотиви. В тях пише, че към днешна дата 14,75 % от потвърдените с COVID-19 лица са на и над 65 г. възраст. Всеки пети от тях е настанен за лечение в болнично заведение, а 2/3 от общия брой починали в страната от заболяването са възрастни и стари хора над посочената възраст. "В тази връзка, осигуряването на възможност за невзаимодействие на лицата на възраст на и над 65 г. с останалите членове на обществото, които са основните източници на инфекция, ще спомогне за намаляване на вероятността за тяхното заразяване, боледуване и летален изход", посочват авторите на заповедта. Определените часови зони са съобразени с метеорологичните условия през настоящия есенен сезон (намалена продължителност на деня, ниски температури на въздуха в сутрешните часове, възможности за мъгли и поледици), с въведените практики за доставка на стоки в различни часове от деня, с различното работно време на магазините за хранителни стоки и аптеките в различните населени места и др., допълват те.

Въпреки че същите аргументи бяха коментирани и до този момент, здравният министър проф. Костадин Ангелов два дни упорито брани ограничението 1.5 млн. възрастни над 65 г. да пазаруват в хранителни магазини и аптеки само от 08.00 до 10.00 часа сутрин. Той допускаше преразглеждане на мярката само ако се стигне до мъгли и заледявания или до струпване на големи групи хора. Такъв коридор от два часа имаше и през пролетта, но това не спираше хората в тази възрастова група да пазаруват и в други часове. Не е ясно защо правителството се съпротивлява срещу това да въведе и сега аналогична мярка, но в съобразени със зимния сезон часове, а само противопоставя едни групи от населението на други, нагнетявайки допълнително напрежение.

Заповедта с абсурдното ограничение за пазаруване от 08.00 до 10.00 часа просъществува два дни, като бе подписана броени часове преди да влезе в сила, поради което свари неподготвени много пенсионери и доведе до грозни сцени пред търговските вериги. Правозащитници, сред които и омбудсманът призоваха ограничението да бъде отменено, а юристи започнаха да подготвят оспорване на мярката в съда. В спора се включи и вътрешният министър Христо Терзийски, който успокои, че полицията няма да глобява възрастни хора, че са отишли да пазаруват извън двучасовия си коридор. Това обаче не променяше факта, че охраната на магазините спазва заповедта на министъра и не ги допуска след 10.00 часа.

 

Омбудсманът: Не нарушавайте правата на гражданите

 

По-рано днес омбудсманът Диана Ковачева поиска в препоръка от министъра на здравеопазването Костадин Ангелов да отмени забраната хората над 65-години да пазараруват в хранителни магазини и аптеки извън времето между 8.00 и 10.00 часа.

Повод за препоръката й са жалби на граждани, които алармират, че през предстоящите зимни дни, ранните сутрешни часове за пазаруване биха били неподходящи за възрастните и по-трудноподвижни хора. "Това допълнително би могло да претовари и без това прегряващата заради коронавируса здравна система. Освен това се посочва, че ако възрастните хора и тези с хронични заболявания например поради здравословни проблеми или временно неразположение не успеят да стигнат до магазини и аптеки до 10 ч, спазването на заповедта би могло да ги лиши от продукти от първа необходимост или от животоспасяващи лекарства. Ако са самотно живеещи и не разполагат с млад човек, който би могъл да закупи нужното извън часовете, определени в заповедта, означава ли това, че ще бъдат оставени без храна и лекарства до следващия ден в 8 часа сутринта", аргументира се омбудсманът.

Тя напомня и че има хора над 65 години, които работят, и за тях ще бъде невъзможно да пазаруват в извънработното си време.

Ковачева препоръчва мерките срещу пандемията да са такива, че не нарушават правата на гражданите. Според нея по-удачно е било решението от пролетта за лица до 60 годишна възраст да бъде забранено да посещават магазините и аптеките във времето от 8.30 часа до 10.30 ч.

 

МВР: Охраната няма право да иска лични карти

 

Охраната в магазина няма право да иска лични карти от клиентите, каза пред Нова телевизия вътрешният министър Христо Терзийски. "Заповедите на министъра на здравеопазването са, за да се наложи един ред, а ние сами трябва да предприемем мерки. Щом РЗИ създаде предписание за карантина, ние трябва да сме достатъчно отговорни да ги спазваме. Постоянно правим проверки за работното време, за спазването на карантина", увери вътрешният министър.

Терзийски обясни, че от началото на месеца са издадени над 10 хиляди предупреждения за неспазване на мерките. "В метрото полицай ако види гражданин без маска, първо ще го прикани да си я сложи. Той, ако има и е добросъвестен, ще го направи", каза Терзийски и обясни, че мерките на правителството целят да защитят живота и здравето на гражданите, но и икономиката да не спира, тъй като в държавата трябва да се събират приходи.

"МВР съдейства и на Спешна помощ в София. Имаме готовност за съдействие с транспорт и в другите областни градове. От СДВР и ГД „Жандармерия” също получават сигналите на Спешна помощ. Служителите се изолират, автомобилите са подсигурени с всичко необходимо”, увери Терзийски.

Той съобщи, че от началото на пандемията и мерките свързани с нея - 13 март, са произнесени 644 присъди за нарушаване на карантината. Те са основно глоби и пробация, но има и две ефективни присъди. Над 24 000 пък са актовете за административни нарушения, като основните сред тях са били за неспазване на правилото да се носи маска. 

Вътрешният министър потвърди, че в момента телефонни измамници ползват кризата около коронавируса, за да лъжат хората. Такива случаи има в Русе и Русенско, а в последните дни и в Бургаско, и необяснимо защо основно в Карнобат.

1350 служители на МВР са заразени с Ковид-19 и 70 от тях са в болница, каза вътрешният министър.  Терзийски обяви, че ръководството на МВР е твърдо, че заплатите в МВР няма да се увеличават с повече от 15 на сто. От 2018 г. насам доходите се вдигат с 68 на сто в системата, твърди той. Според него се вдигали не само заплатите, но и сега ще бъде плащан вече и извънредният труд, вдигнали са се и ставките на нощния труд.

 

 

Грозните сцени с прогонени от търговската мрежа възрастни хора извън часовия пояс за пазаруване, определен за тях - 8-10 часа, започнаха.

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата