Медия без
политическа реклама

Венецианската комисия покани Данаил Кирилов на изслушване

Българският министър трябва да обоснове предложенията си за ремонт на Закона за съдебната власт

06 Дек. 2019
Данаил Кирилов, министър на правосъдието
Илияна Кирилова
Данаил Кирилов, министър на правосъдието

Европейската комисия за демокрация чрез право към Съвета на Европа, известна като Венецианската комисия, е поканила правосъдния министър Данаил Кирилов да защити предложенията си за промени в Закона за съдебната власт, съобщи "Дневник". Изслушването на Кирилов е обявено на сайта на Венецианската комисия. Очаква се след обсъждане комисията да обяви становището си за законодателните промени.

 

Визията на правосъдния министър е, че към "тримата големи" - главният прокурор и председателите на върховните съдилища, трябва да се прилага една и съща процедура при разследване на съмнения за извършено престъпление. Това обаче противоречи на становището на Венецианската комисия отпреди две години, според което прилагането на еднакъв аршин не е правилно, защото съдебните шефове не могат да влияят на разследване, докато главният прокурор може дори да прекрати наказателно производство срещу себе си.

 

Въпреки становището на комисията  Данаил Кирилов лансира обща процедура и настоява разследването за умишлено престъпление от общ характер срещу "тримата големи" да може да стартира по предложение на поне трима членове на съответната колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) или на министъра на правосъдието, а пленумът да дава разрешение с най-малко 17 гласа "за".

Междувременно премиерът Бойко Борисов каза, че вече се е запознал с препоръките в черновата, подготвена от Венецианската комисия. "За подсъдността на главния прокурор те казват, че трябва да има абсолютно независимо прокурорско звено, с две трети да се избере от прокурорската колегия и ако има извършено престъпление, този прокурор да може да го проведе това разследване, без да се отчита на никой", обясни премиерът в интервю пред Би Ти Ви.

 

Решението на Венецианската комисия е важно, особено в светлината на последните признания на все още главния прокурор Сотир Цацаров и на премиера Бойко Борисов, че решенията за избор на "тримата големи" се взимат не във Висшия съдебен съвет, а в "други сгради", коментира "Дневник". В тази връзка председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов призова за разследване за търговия с влияние.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата