Волейболистите загубиха тежко от Словения на Евро`19

21 Септ. 2019
Капитанът на словенците Тине Урнаут забива през закъснялата двойна българска блокада на Георги Сеганов (вляво) и капитана Виктор Йосифов
CEV

Волейболният отбор на България претърпя тежка загуба с 1:3 (25, -17, -16, 17) от Словения на 1/8-финалите на европейското първенство за мъже и отпадна. Това бе едва първо поражение за националния ни тим от словенския, дошло в четвъртия официален мач между двата състава (първите три завършиха все с успех по 3:0 за България).

Българският тим се поддаде на напрежението и натиска от препълнените с 9000 души трибуни в "Дворана център Стожице" в словенската столица Любляна и допусна изоставане от 4 точки в средата на първия гейм. Разликата се запази до самия край, когато нашите намериха верните продължения на комбинациите, спасиха три поредни геймбола на противника (от 21:24) и след фантастичния обрат в крайна сметка измъкнаха гейма след 32 минути игра.

Втората част започна с чудесна серия от силни и затрудняващи противника сервиси на Мартин Атанасов, след които нашите получиха възможност за добри контри и поведоха с 5:1. Равенството в резултата обаче бе възстановено много бързо - при 6:6, след няколко грешки в нападение на българския тим. А словенците подължиха добрата си серия и даже поведоха с 10:6, когато на сервис застана звездата на словенците Клемен Чебул.

Домакините продължиха да налагат своята игра и авансът им стана още по-голям - 15:8. После стана 19:10 и беше ясно, че геймът ще е за тях.

В третия гейм словенците отново доминираха, поведоха с няколко точки още в средата, а след това взеха отново гигантски аванс, стигнал до 8 т. при 20:12. След което те отново затвориха без проблеми частта и поведоха с 2-1.

След 4:1 и 8:3 за отбора на Словения, вдъхновената игра на домакините продължи да дава резултат и в крайна сметка те спечелиха мача. Така словенците ще играят на 1/4-финал срещу европейския шампион Русия, а българският тим приключи участието си на първенството.

Словенците имаха пълно превъзходство на блокада (11:5 спрени атаки на противника), на сервис (9:2 директни точки) и при успешните атаки (45:38). Най-резултатни бяха Клемен Чебул за Словения със 17 т., Мартин Атанасов и Цветан Соколов за нашите с по 12.

България приключи европейското първенство с три победи на старта - над Гърция, Румъния и Португалия, последвани от три загуби - от Франция и Италия в групата, и от Словения на 1/8-финала.