Медия без
политическа реклама

За и против ваксината на AstraZeneca

09 Февр. 2021
Мобилен имунизационен пункт в Чили, където са одобрени ваксините на Sinova, Pfizer и AstraZeneca.
EPA/BGNES
Мобилен имунизационен пункт в Чили, където са одобрени ваксините на Sinova, Pfizer и AstraZeneca.

След като  ЮАР временно спря използването на ваксината на AstraZeneca на фона на появилите се съмнения в нейната ефикасност срещу южноафриканския щам на коронавируса, последваха няколко реакции. 

„Обществото трябва да има доверие в програмата за ваксинация на Обединеното кралство“, каза британският министър на ваксините пред Би Би Си. Проучване с участие на около 2000 души на средна възраст от 31 години показва, че ваксината предлага "минимална защита" срещу леко и умерено прекарване на заболяване от южноафриканския вариант. От AstraZeneca съобщиха, че тяхната ваксина вероятно би спряла и по-тежкото заболяване, но засега това не може да се каже със сигурност, тъй като  проучването е било предимно върху по-млади хора. 

Световната здравна организация също излезе с позиция, съобщава БГНЕС. Главният изследовател на организацията Сумия Сваминат даде брифинг с призив да не се отрича британско-шведската ваксина. "Не бива да стигаме до извода, че тя изобщо не работи — каза тя. — Изследванията, които показват ниска ефикасност са много малко, нуждаем от повече данни.  Сигурно е, че лекарството намалява нивото на тежките случаи и броя на хоспитализациите. Основното ни предизвикателство в борбата срещу пандемията е да намалим смъртността и заболеваемостта“, каза Сваминат.

Френският здравен министър Оливие Веран изрази подкрепа за ваксината AstraZeneca с аргумента, че тя осигурява достатъчна защита срещу "почти всички варианти" на вируса, съобщи France24. Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан заяви, че настоящите данни сочат, че и трите ваксини, одобрени в Европа - включително AstraZeneca - осигуряват ефективна защита срещу сериозни инфекции. Великобритания и Австралия призоваха за спокойствие, позовавайки се на доказателства, че ваксините предотвратяват тежки заболявания и смърт. Смятаме, че и двете ваксини, които използваме в момента, са ефективни и предотвратяват сериозни заболявания и смърт", допълни британският премиер Борис Джонсън пред репортери.
Австралия също изрази доверие в нея и се очаква да одобри употребата на AstraZeneca до дни: „Понастоящем няма доказателства, които да показват намаляване на ефективността на ваксините AstraZeneca или Pfizer за предотвратяване на тежки заболявания и смърт. Това е основната задача - да се защити здравето", каза здравният министър Грег Хънт.

 Същевременно страни като Португалия, Германия, Франция, Австрия, Норвегия, Полша, Испания и Италия се отказаха да прилагат оксфордската ваксина при хора над 55 години — за разлика от България, където тя се използва без възрастови ограничения. В края на тази седмица ще получим още 31 200 дози. В средата на миналата седмица швейцарските регулаторни органи обявиха, че се нуждаят от повече информация, преди да одобрят ваксината на AstraZeneca: „Наличните понастоящем данни не сочат към положително решение по отношение на ползите и рисковете“, пише в прессъобщението на Swissmedic. Агенцията не се е отказала, но иска да види още данни от вече масовото използване на ваксината в САЩ и Южна Америка.

Цялата информация за ваксината на AstraZeneca беше разгледана обстойно — съобщи в студиото на „Здравей, България“ по Нова изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. — Ние взехме решение да се съобразим с препоръката на Европейската агенция по лекарствата, която казва, че показанията са за лица над 18-годишна възраст. Имунният отговор не показва разлика спрямо другите групи, на които е тествана ваксината. Същото важи и за безопасността. Заключението на експертите е, че тя може да бъде прилагана и на лица над 55-годишна възраст“.

Що се отнася до страните, взели друго решение, предстояло да се публикува ново изследване за действието на ваксината на AstraZeneca върху по-възрастните. Това, според Кирилов, щяло да доведе до промяна и тези държави също ще започнат да я прилагат без ограничения.

Тази сутрин от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) заявиха, че са приключили консултациите с разработчиците на руската ваксина срещу коронавирус и вече е възможно да бъде подадена заявка за регистрацията ѝ на пазара на ЕС. От там твърдят също, че засега агенцията не е получила заявка от авторите на ваксината. Сроковете за одобрение за европейския пазар може да бъдат обект на обсъждане след постъпването на такова заявление.

Руската ваксина Спутник V вече е една стъпка по-близо до издаване на удостоверение за условна регистрация и одобрение от страна на Европейската комисия, след което ще може да бъде доставяна в ЕС централизирано. Сроковете за одобрение за европейския пазар може да бъдат обект на обсъждане след постъпването на заявлението.

До момента Европейският съюз е сключил договори с шест производители на ваксина срещу коронавирус. Одобрените към днешна дата са три — на производителите Pfizer/BioNTech, Moderna и AstraZeneca. ЕК има договор за доставка на ваксини и с компаниите Johnson&Johnson, Sanofi-GSK и CureVac, които все още не са подали заявки за одобрението на техните препарати за използване на европейска територия, съобщи БГНЕС. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ваксина, AstraZeneca

Още по темата