Медия без
политическа реклама

Здравният министър обяви ситуацията в страната за овладяна

Аз съм изключително доволен от нещата, които се случват, каза Ангелов

03 Ноем. 2020Обновена
Проф. Костадин Ангелов
министерство на здравеопазването
Проф. Костадин Ангелов

Правителството продължава тепърва да обсъжда спешни мерки за облекчаване на хаоса в болничната система с навлизането ни в тежка епидемична вълна с много заразени. Всяка една от тях можеше отдавна да е въведена, но тепърва се пишат законопроекти, тепърва се организират мобилни пунктове и се договарят доставки на бързи антигенни тестове. Въпреки това тази вечер в Бургас здравният министър проф. Костадин Ангелов рапортува, че ситуацията в страната е овладяна.

"Цялата система работи, цяло лято сме правили организация, планове. Аз съм изключително доволен от нещата, които се случват. Единични случаи не могат да бъдат повод за заключения за цялата система. Който не вярва, че системата работи, да дойде в това лечебно заведение, ще влезем в Инфекциозна клиника, да видим дали системата работи", заяви министърът по повод критиките на президента. Той предупреди, че навсякъде, където има инциденти, министерството и медицинският надзор се самосезират и започват проверки, като освен Разград и Търговище, ще се провери и Варна заради починал пациент. "Трябва да знаем истината за тези случаи и да предприемем мерки", каза Ангелов.

Възможно е другата седмица личните лекари да започнат да издават електронни направления за PCR тестове, даде надежди министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на брифинг в столичната Регионална здравна инспекция тази сутрин. "Обсъждаме дали антигенните тестове могат да заместят PCR тестове", коментира той. В петък Националният център по заразни и паразитни болести е излязъл със становище, че антигенните тестове не могат да заменят PCR-ите при предприемането на мерки. Т.е. те не могат да служат за карантина, изолация и т.н.

Поради това вчера е поискано от НЗОК да се помисли да се даде разрешение на личните лекари да издават направление за PCR тест - досега МЗ предлагаше личните лекари да издават направление само за антигенни тестове и ако те излязат положителни, да се прави PCR, което нямаше да е кой знае какво облекчение. Председателят на надзорния съвет на НЗОК Жени Начева е уверила, че до края на тази седмица касата ще извърши всички технически тестове за издаване на електронни направления, за да могат максимално да бъдат удовлетворени желанията на личните лекари и следващата седмица реално да се въведе, съобщи Ангелов.

В следващите дни е разпоредено на всички болници с над 50% държавно участие да разположат пред входа си мобилен пункт, където екип от лекар и медицинска сестра да посреща всеки български гражданин, който се нуждае от помощ, но не може да я намери, обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на брифинг в столичната РЗИ. Според него в четвъртък такива фургони ще има пред всички софийски болници с преобладаващо държавно участие, а до петък трябва да са готови и останалите държавни лечебни заведения в страната.

Функцията на тези фургони очевидно ще е многопосочна, но като цяло МЗ се надява да тества много хора с антигенни тестове, за да види каква е ситуацията с COVID-19. Антигенните тестове за целта обаче тепърва са в процес на договаряне, стана ясно от думите на министъра. В пунктовете освен тест ще могат да получат консултация и хора, които не могат да стигнат до лекар или до личния си лекар. Всеки българин, който счете себе си за спешен, ще получи помощ в тези пунктове, няма да има лимитиране, увери министърът. При критичната липса на достъп до лекарска помощ и тестване сега, тези пунктове вероятно ще бъдат залети от пациенти до невъзможност да работят. Ангелов напомни, че контактен човек без проявени симптоми няма смисъл да се тества, тъй като почти сигурно ще получи отрицателен резултат.

МЗ държи и на абсурдното изискване предписанията за задължителна карантина да се издават на хартия, защото въз основа на този документ се издава болничен лист от личния лекар. Това изискване доведе до невероятно забавяне и утежняване на работата на регионалните здравни инспекции, като не липсват случаи, в които човек получава предписанието си след изтичане на карантината и така не успява да получи и болничен за тези дни.

От обясненията на Ангелов се разбра, че облекчението предписанията да се пращат с есемес или по електронна поща трябва да бъде регламентирано от Народното събрание. "Ако ситуацията продължава да се влошава, наистина можем да предприемем такава промяна - уведомяване по електронен път и с есемес", коментира министърът, като той смята, че в момента столичната РЗИ смогва с натоварването. Екипът й ще бъде подсилен с 20 служители на Националния център по обществено здраве. В столичната РЗИ в момента работят 304 души, от тях в дирекцията за контрол на инфекциозните заболявания са 62-ма. По повод основното им задължение да издирват контактни и да ги карантинират, здравният министър посочи, че в Германия вече не се правят епидемични проучвания и се разчита на разума и съвестта на гражданите да уведомят близките си при положителен резултат за COVID-19.

Въпреки че вчера премиерът Бойко Борисов влезе в любимата си роля на добро ченге и предупреди да спре натиска върху болниците, днес здравният министър продължи да сипе закани за проверки и глоби. Той смята, че лабораториите са си взели бележка от предупрежденията да започнат да докладват случаите навреме, като даде за пример днешния вторник. Вторник обикновено статистиката отчита рекордно високи стойности на заразени и починали, тъй като данните се отнасят за понеделник, а в понеделник се отчитат много случаи от почивните дни. На въпрос какво е различно днес, след като отново има рекорд в броя на починалите, Ангелов обяви, че е поискал проверка откъде са смъртните случаи и ще се интересува лично за всеки един от тях кога са починали. Ако има забавяне в подаването на данните, ще има проверка, закани се министърът. Той предупреди с наказания и лабораториите, ако продължават да бавят информация.

 

КРИТИЧНИ ТОЧКИ

От утре в бургаската областна болница ще бъдат разкрити допълнителни 50 легла за лечение на пациенти с COVID-19, съобщи здравният министър след посещението си в Бургас. Там в последните дни системата също изпадна почти в колапс. От днес в областта функционира информационна система, която свързва лечебните заведения и центъра за спешна медицинска помощ, която в реално време показва заетостта на леглата. Надеждата е с нея да се подобри достъпът на хората до медицинска помощ. Проблем са не леглата, а преумората и свръхнатоварването на лекарите и сестрите, посочи министърът.

По повод продължаващите сигнали, че в Благоевград тестове се правят само до 10:30 часа, заради което стават огромни опашки, министърът каза, че ситуацията там е тревожна, но областният щаб ще намери начин да се справи с нея. В Благоевград също ще бъде поставен фургон, в който гражданите ще могат да си правят бързи тестове.

В София в момента няма недостиг на легла и няма забавяне на пациенти, гарантира Ангелов. Същото каза по-късно и за Бургас. Няма чакащи пациенти по къщите, които чакат да бъдат обслужени, увери той въпреки множеството сигнали за необслужени хора.

 

НАЛИЧНОСТИ

Днес министерството даде справка за наличните легла в болниците. НЗОК има сключени договори с лечебни заведения за болнична помощ в цялата страна общо за 48 865 легла за активно лечение, като тук не са включени психиатричните легла. Към 1 ноември от информационната система на НЗОК е видно, че от общия брой договорени легла са заети 20 224 (41%), в това число от пациенти с COVID-19 – 2 309 (4,7%). Незаетите към горната дата легла за активно лечение са 28 641 (59%).

НЗОК ще извършва контрол на заетостта на леглата на ниво лечебно заведение (т.е. на база на общия брой договорени легла, за които лечебното заведение има сключен договор с НЗОК), а не както досега на ниво отделение и структури в съответното лечебно заведение, уточняват от министерството.

По-късно бе предоставена информация и за броя на лекарите, които имат договори с касата. Към 30 септември НЗОК има сключени договори с 28 529 лекари, работещи в лечебни заведения в цялата страна. Тяхното разпределение по региони е публикувано на сайта на касата.


КООРДИНАЦИЯ

Националният координационен център в МЗ вече работи, като днес на смяна е екип от шест човека от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, каза още Ангелов. Министърът припомни, че ролята на центъра е да съдейства за бърза връзка между институциите, лечебните заведения, регионални здравни инспекции и центровете за спешна медицинска помощ при възникване на затруднения в комуникацията между тях. „Този център не дублира дейността на спешна помощ. Той е логистичен, на него не могат да звънят граждани. Имаме си центрове за спешна помощ, там има правила за триаж на пациентите, пациентите звънят на 112“, обясни проф. Ангелов.

ОБЕЩАНИЕ

От 6 ноември, 13:00 часа, трябва да има мобилен пункт за тестване за COVID-19 пред болницата "Света Екатерина" в София. Това заяви директорът на лечебното заведение в София проф. Генчо Начев пред Нова тв. По думите му става въпрос за изискване по заповед на здравния министър. „Ние също ще разкрием такъв пункт. Дали ще вземем за тази цел фургон или ще използваме откъснато от болницата помещение, ще се реши”, допълни Начев.

„По разпореждане на РЗИ сме разкрили и още 5 легла за заразени с коронавирус”, каза още той. Според него в сегашната ситуация не може да има „чиста от COVID болница". „Това е пълна излюзия. Затова според мен трябва всяка болница, независимо колко е специализирана, да се подготви и да има отделение за пациенти с коронавирус”, каза още той.

Последвайте ни и в google news бутон