Антибългарската кампания в Северна Македония през последните дни е провокирана от наближаващите избори там. Това обясни пред БНТ външният ни министър Екатерина Захариева, която остро осъди случващото се в съседната държава.
"Част от причината за антибългарското говорене в Македония е националистически подход, които те си мислят, че още работи, и е заради изборите в страната. Но когато се стремиш да станеш част от европейското семейство, на никой политик не трябва да му минава през ума да говори така. Тази риторика, насочена, към съседка, приятелска държава, пълна е с фалшиви новини и език на омразата...Има и още една причина македонците да имат такова антибългарско говорене - бяхме категорични и ясни - миналата година парламентът одобри категоричната позиция на България по отношение на Северна Македония. Най-голямата крачка назад беше спирането на работата на съвместната комисия с Македония. По тяхно желание спря работата с мотив заради настъпващите избори. Нали за това създадохме тази комисия – не приемам аргумент, че преди изборите работата трябва да бъде спряна – тази комисия е с историци, а не с политици и никой не е давал политически указания", заяви Захариева.
Външният ни министър се изказа критично и относно изложбата в Руския културно-информационен център, която представи братята св. св. Кирил и Методий като “реформатори на славянската азбука”, “създатели на църковнославянския език” и “първи разпространители на грамотността и просветата в Русия”. Захариева определи това като неприемливо. "Гордея се с българските учени, които разбраха всичко, и които реагираха навреме. Реакцията им не беше само по повод тези дни, имаше случай, в който говорител на правителството съобщи, че Червената армия била спасила България – такова говорене не носи нищо добро. Същото е и по отношение на азбуката“, обясни Екатерина Захариева. След което подчерта: "Русия, Китай, Турция и други държави имат интереси на Балканите и е важно Европейския съюз да показва подкрепата към Балканите. Зрялост на политическия елит показва спазването на поетите договорки".
Тя коментира и спасителният план на ЕС. "Планът за възстановяване на Европейския съюз от кризата с коронавируса е амбициозен. За първи път Брюксел предлага тези 750 млрд. евро спасителен план – 500 млрд. са грантове, 250 млрд. ще са кредити. Това показва, още по-голяма интеграция на политиките ни. Според разчетите България ще получи около 15 млрд., от които ще трябва да върне 3,3 млрд., за период от 30 години, останалото ще е безвъзмездно", посочи Захариева. Тя изрази убеденост, че планът за използването на въпросните средства ще бъде изработен в консултации с бизнеса у нас.
Външният ни министър допълни, че около 15 юни се очаква пълно възстановяване на придвижването в Европейския съюз. "От 2-3 седмици започна плавното възстановяване на придвижването. Първо със съседни държави, после с държави със сходна ситуация. Надявам се на следващ етап, това се очаква след 15 юни, пълното възстановяване на придвижването в Европейския съюз и страните в Шенген. България премахна карантината за 29 държави. Запазва се карантината по преценка на щаба и лекарите. След една криза имаш голяма възможност. След много кризи се излиза по-силни. Трябва да обединим усилия в проучванията. Няма държава, която да се справи с такава криза сама. 85% от предпазните средства се произвеждат в Китай, както и над 80% от антибиотиците. Следващата стъпка е да върнем част от тези производства в Европейския съюз", каза министърът.