Бизнесът посреща с редица опасения промяната във финансирането на партиите, макар че вижда и положителни страни в намаляването на субсидията на 1 лев. Това сочат резултатите от проучване, направено сред членовете на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и огласено в понеделник. Анкетата е проведена в периода 28 юни - 3 юли 2019 г., преди окончателното приемане на поредните законодателни промени, които бяха инициирани от управляващите. С тях партийната субсидия бе намалена от 11 лв. на 1 лв. за получен действителен глас, но бе отворена широко вратата за финансиране на формациите от бизнеса и физически лица, без да има таван за сумата.
45% от анкетираните компании са готови да дарят пари на политически формации, но само при определени условия - да има по-голяма прозрачност на предоставяните средства, както и на разходването им и да се криминализира получаването на суми с неясни източници. 46% от запитаните пък се притесняват от възможността фирмите да финансират партиите, защото смятат, че така ще станат обект на натиск от тях, а и това ще създаде опасност определени компании да бъдат покровителствани. 74 на сто смятат, че намалената драстично субсидия ще бъде компенсирана именно с дарения от бизнеса.
Според 75% от компаниите намаляването на 1 лев на субсидията ще подейства добре на политическите формации, защото ще ги принуди да оптимизират структурите си и да станат по-ефективни. Около 60% от анкетираните обаче очакват намалените субсидии да доведат до изчезването на малките партии и бетонирането на по-големите. В проучването членовете на БТПП предлагат да се обърне внимание и на други средства за финансиране на партиите – по-голям членски внос и предоставяне на разумни рекламни пакети преди изборите. Според някои мнения финансовата подкрепа за партиите трябва да идва от членовете или симпатизанти с лични средства, като партиите следва да печелят хората с идеите си и предлаганите решения на проблемите.
67 на сто смятат още, че когато партиите са финансирани от фирмите или НПО, трябва да има фиксиран максимален размер, като таванът да е определена сума, но не да се свързва с големината на компанията или оборота й.
Решението за намаляване на субсидиите е добро, но ще има търсения ефект само ако има по-затегнат контрол, защото от анкетата си проличава мнението на бизнеса, че плащанията "под масата" ще останат, посочват от БТПП.