Медия без
политическа реклама

Борисов пламенно защити държавния монопол в газовия сектор

Не е нужно да има приватизация, за да спре злоупотребата, смятат експерти и икономисти

Премиерът Борисов е убеден в правотата на БЕХ, макар от Брюксел да са на друго мнение.
Илияна Кирилова
Премиерът Борисов е убеден в правотата на БЕХ, макар от Брюксел да са на друго мнение.

Ден след като Брюксел обяви, че глобява Българския енергиен холдинг (БЕХ) с малко над 77 млн. евро заради газов монопол, премиерът Бойко Борисов защити нарушението и измести темата. Проблемът бил, че ЕК искала приватизацията на "Булгартрансгаз", а това би било предателство спрямо националните интереси. Министър-председателят "успокои", че глобата била намалена след дълги разговори с ЕК, а парите щели бъдат платени от печалбите на БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Всъщност ЕК иска разбиване на монопола на газовия пазар у нас, който спъва конкуренцията и ощетява потребителите. Приватизацията е един от начините това да се случи.

В типичния си стил премиерът напомни управлението на Жан Виденов, когато Рем Вяхирев, тогава шеф на "Газпром", имал идея за подобна "приватизация" чрез дружеството "Топенерджи". Тогава Виденов взел правилно решение да не продава тръбите, обяви Борисов. Според него глобата нямало да се плаща от гражданите, въпреки че холдингът е държавен и на практика се финансира от джоба на данъкоплатците, а за подопечните му дружества парите често пъти минават и през сметките за ток и газ.

В понеделник Брюксел обяви, че налага многомилионната глоба заради упорития отказ на управляващите да либерализират пазара. Това дава конкурентни предимства на подопечните на БЕХ  "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Причината за санкцията е, че холдингът не е давал достъп на конкуренти до ключова газова инфраструктура и така на практика е защитавал господстващо положение както на пазарите за газова инфраструктура, така и на пазарите за доставка на газ в България. Наказателната процедура бе образувана по жалба на "Овергаз" от 2011 г.

Премиерът обаче не вижда никакъв проблем с монопола на БЕХ. От Виена той коментира вчера единствено искането на Брюксел (преди да се стигне до решението за санкции) в "Булгартрансгаз" да влязат чужди инвеститори, които да гарантират спазването на европравилата. "Това беше минималната сума, която договорихме, всичко останало беше приватизация на газопреносната система“, заяви премиерът. И определи като предателство възможността мрежата да не е собственост на държавата и на българските граждани. Борисов направи кратък преглед на събитията на фона на твърденията на Брюксел, че България на практика е отказала да преговаря.

"Спомняте си, когато ЕК ни препоръча, в лицето на своя комисар, да приватизираме тръбите на газопреносната система. Представете си нашето правителство да беше вкарало решение и днес да ме питате защо приватизираме тръбите. В тези конкурси за приватизация да дойдат най-големите руски, турски, какви ли не компании. Заглавията какви щяха да бъдат? Борисов дава тръбите на България", коментира той. "Тогава ние влязохме в парламента, поискахме да ни разрешат да преговаряме с комисията. 100%, не знам за друго такова пълно мнозинство дали е имало в парламента, казаха: "Не, не се продават тръбите, преговаряйте“. Започнахме от 300 млн. евро. Аз преговарях веднъж, Томислав Дончев около сто пъти, свалихме ги на 150, на 140 млн. Сега последно на 77 млн.", обобщи той.

Подобна теза изказа ден по-рано и енергийният министър Теменужка Петкова, според която държавната собственост върху газовите тръби е елемент на националната сигурност. Всъщност Брюксел иска от страната ни не непременно смяна на собствеността, а гарантиран достъп до газопреносната мрежа и на други оператори извън държавните монополисти, както и до газохранилището в Чирен - нещо, което българската страна упорито отказва да изпълни.

В момента политиката на голяма част от държавните енергийни дружества е, меко казано, странна, а решенията, назначенията и обществените поръчки често пъти са обвити в мъгла и съмнения за нечестност. На този фон в момента държавата чрез "Булгартрансгаз" е на път да даде 2.8 млрд. лв. за нови трасета за транзит на газа, но не и за развитие на местната инфраструктура. В момента газът достига до едва 83 от общо 265 общини.

 

ГЛОБИ

Премиерът Борисов обяви, че глобените три дружества ще платят 77-те млн. евро от печалбата си. БЕХ приключи деветмесечието с печалба преди данъци от 137.7 млн. лв., което е ръст от 14.9 на сто в сравнение със същия период на миналата година. Доставчикът "Булгаргаз" отчита печалба от 10.1 млн. лв. на фона на 1 млн. лв. към края на септември 2017 г. "Булгартрансгаз" излиза на печалба от 76.4 млн. лв. преди данъци, показва финансовият отчет на дружеството към септември.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?